Assa Abloy

Konserwatorski odbiór Browaru Lubicz

Browar Lubicz w Krakowie
Browar Lubicz w Krakowie
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru wszystkich prac rewitalizacyjnych i konserwatorskich w ramach inwestycji Browar Lubicz w Krakowie.

W centrum Krakowa powstała dostępna dla wszystkich mieszkańców nowa część miasta. Zaniedbane przez lata tereny zostały poddane rewitalizacji i powstała na nich niezbędna infrastruktura wraz z nowymi mieszkaniami, biurami i sklepami. Najcenniejsze obiekty zostały wyodrębnione i odrestaurowane i obecnie wraz z nowszymi budynkami tworzą osiedle Browar Lubicz.

 

Firma Balmoral Properties otrzymała słowa uznania za całokształt prac od Jana Janczykowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Dokonał on odbioru wszystkich prac i dodał, iż inwestycja będzie teraz służyć jako przykład adaptacji dawnych obiektów przemysłowych.

 

Gruntownie odrestaurowany został zabytkowy Pałac Goetzów i obecnie będzie przekształcany w ekskluzywny biurowiec. Prócz Pałacu Goetzów zrewitalizowane zostały inne pofabryczne budynki, m.in. dawna Portiernia, Susznia Słodu, Słodownia, a także Maszynownia i Kotłownia z kominem. W budynku Maszynowni i Kotłowni ulokowane zostaną funkcje handlowo-usługowe.

 

Łącznie w odrestaurowanych budynkach powstało 1900 mkw. powierzchni biurowej i 4600 mkw. handlowej. W ramach pierwszego etapu zrealizowane zostały również dwa nowe budynki apartamentowe, oferujące 137 mieszkań. Zabytkowe budynki z czerwonej cegły współgrają z klinkierową elewacją apartamentowców. Architekturą i kolorystyką nawiązują do budynków przemysłowych z XIX wieku.

 

Pierwszy etap Browaru Lubicz wyceniony został na około 100 mln zł. Obecnie prowadzone są prac budowlane przy kolejnych etapach projektu, w ramach których powstaną m.in. cztery apartamentowce oraz nowoczesny biurowiec.


0.0
Napisz pierwszy komentarz