Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Przedstawiciele zagranicznych agencji informacyjnych na spotkaniu u wicepremiera

Spotkanie z przedstawicielami zagranicznych agencji inwestycyjnych z Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Maroka, RPA i Lesoto, fot. http://www.mg.gov.pl/node/21478
Spotkanie z przedstawicielami zagranicznych agencji inwestycyjnych z Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Maroka, RPA i Lesoto, fot. http://www.mg.gov.pl/node/21478
26 sierpnia w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie przedstawicieli Światowego Stowarzyszenia Agencji Promocji Inwestycji (WAIPA). Głównym tematem zjazdu były zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w Polsce.

Podczas spotkania wicepremier Janusz Piechociński powiedział, że spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej to właśnie Polska stanowi najlepszą lokalizację dla inwestorów z całego świata. W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów do inwestowania. Jesteśmy europejskim centrum inwestycji BPO – zwrócił uwagę wicepremier Janusz Piechociński.

 

Szef MG przypomniał, że w roku 2013 do Polski trafiło 107 nowych inwestycji, dzięki czemu pod tym względem znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce krajów Europy. Spośród zalet polskiego rynku minister gospodarki zwrócił uwagę na stabilność gospodarczą i polityczną naszego kraju, duży rynek wewnętrzny, a także dobrze wykształcone kadry, w tym największą w Europie liczbę absolwentów kierunków informatycznych - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Janusz Piechociński opowiedział także o funkcjonowaniu pomocy publicznej, na jaką mogą liczyć zagraniczni przedsiębiorcy w Polsce. Jedną z możliwości jest ulokowanie inwestycji w Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), które oferują i m.in. atrakcyjne ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu i dobrze przygotowane tereny – powiedział wicepremier.

 

Jak podaje PAIiIZ, podczas spotkania agencja przedstawiła swoją strukturę organizacyjną, opowiedziała o funkcjonowaniu pomocy publicznej oferowanej inwestorom, a także zaprezentowała realizowane projekty. Polska chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, głównie z krajami rozwijającymi się. Stworzyliśmy specjalne miejsca - takie jak specjalne strefy ekonomiczne, przygotowaliśmy programy dedykowane - Go China i Go Africa. Są to kierunki w których powinny podążać inwestycje. Rynki wybieramy wspólnie z MG oraz MSZ, nie są to decyzje przypadkowe - skomentowała Anna Polak-Kocińska.

 

W spotkaniu Światowego Stowarzyszenia Agencji Promocji Inwestycji wzięli udział szefowie agencji inwestycyjnych z Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Maroka, RPA i Lesoto, a także przedstawiciele PAIiIZ, w tym członek zarządu Anna Polak-Kocińska

 

WAIPA (World Association of Investment and Promotion Agencies) jest organizacją pozarządową założoną w 1995 r., która w celu promowania współpracy między agencjami inwestycyjnymi zrzesza 244 kraje, a także regionalne agencje inwestycyjne i promocyjne ze 162 państw.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra