Kinnarps Polska Sp. z o.o.

EKO Przedłużenie LEED 2009

USGBC (U.S. Green Building Council) przedłużyło rejestrację w systemie LEED 2009 do końca października 2016 r. Wstępnie zakładano, by rejestracja została zamknięta w czerwcu 2015 r.

Kiedy USGBC wypuściło wersje LEEDv4 w zeszłym roku, zrobiliśmy to w jednym celu – aby podnieść poprzeczkę dla branży, wyżej niż to było kiedykolwiek wcześniej zrobione. Taka jest nasza natura oraz wspólna misja USGBC i jego członków - mówi Rick Fedrizzi, CEO & założyciel USGBC - Jednakże, rynek poprosił o dodatkowy czas na przygotowanie do LEEDv4, wiec na to odpowiadamy.

 

Podczas konferencji Greenbuild w Nowym Orleanie, jaka odbywała się w październiku 2014 r., USGBC przeprowadziło ankietę, w której 61 proc. uczestników opowiedziało się za przedłużeniem dotychczasowej wersji LEED, stąd nadal można rejestrować projekty w wersji 4, a od daty rejestracji projekty mają 5 lat na uzyskanie certyfikatu. Nasi międzynarodowi użytkownicy LEED, którzy stanowią ok. 50 proc. nowych rejestracji, również poinformowali nas, że byliby przychylni otrzymaniu dodatkowego czasu przed przejściem na nowy system. To przedłużenie będzie w szczególności przydatne dla nich – komentuje Rick Fedrizzi.

 

Podczas spotkania LEED International Roundtable, w którym brałam udział w zeszłym tygodniu, temat LEED v4 był szczegółowo omówiony, i większość krajów wspominała, ze obowiązkowe, zbyt wczesne przejście na LEED v4 może być problematyczne. Tak na pewno byłoby w Polsce, gdzie branża nadal ma trudności z projektami w wersji LEED 2009, która jest na rynku od wielu lat – mówi Agnes Vorbrodt, LEED AP BD+C, Prezes Fundacji Instytut Certyfikacji Poland Green Building Certificate (IC PLGBC) oraz właścicielka firmy konsultingowej VvS | Architects & Consultants. - Szczególnie znaczące zmiany są w kredytach materiałowych MR oraz energetycznych EA. Aby pomóc producentom materiałów budowlanych w Polsce, IC PLGBC wprowadziło doradztwo i certyfikację produktów właśnie pod kątem nowej wersji LEED.

 

IC PLGBC w 2015 r. będzie kontynuowało szkolenia w systemie LEED2009. Dla osób zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu LEED GA oraz LEED AP prowadzone będą kursy przygotowawcze w oparciu o LEEDv4, która to wersja obowiązuje na egzaminach LEED.

 

Fundacja Instytut Certyfikacji Poland Green Building Certificate - IC PLGBC jest organizacją pozarządową, której celem jest promowanie projektowania, budowania oraz zarządzania obiektami zgodnie z zasadą potrójnej odpowiedzialności. Misją IC PLGBC jest pozytywnie wpłynąć na sektor budownictwa w Polsce poprzez szerzenie wiedzy na temat budownictwa zrównoważonego i systemu LEED oraz certyfikację i promocję ekologicznych produktów i materiałów.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra