EKO Pierwsze miejsce dla Q22

Q22 - wizualizacja, fot. q22.com.pl
Q22 - wizualizacja, fot. q22.com.pl
Biurowiec realizowany przez Echo Investment w centrum Warszawy otrzymał certyfikat BREEAM Interim Excellent z wynikiem 79,1 proc., który uplasował go na pierwszym miejscu w grupie dziesięciu polskich biurowców posiadających to odznaczenie.

Q22 to projekt od początku realizowany z myślą o komforcie przyszłych użytkowników, który idzie w parze z wysokim standardem. Dzięki sprostaniu wszystkim najważniejszym aspektom certyfikacji, Q22 to doskonały przykład tego, co można osiągnąć przez odpowiedzialne i zrównoważone podejście do projektowania - komentuje Katarzyna Murdoch, inżynier ds. BREEAM, asesor BREEAM International w Echo Investment.

 

W biurowcu Q22 oceniano m.in. efektywność energetyczną, zastosowane materiały, zdrowe środowisko do pracy oraz gospodarkę odpadami. Tak wysoka ocena Q22 to dla nas powód do wielkiej radości i jednocześnie potwierdzenie najwyższej klasy tej inwestycji biurowej. Certyfikaty BREEAM na poziomie Excellent posiada w Polsce zaledwie kilka budynków, dlatego cieszę się, że biurowiec Q22 znalazł się w tym prestiżowym gronie najwyższej pozycji - mówi Igor Grabiwoda, dyrektor Zespołu Architektów Działu Biur i Hoteli Echo Investment.

 

Spółka Echo Investment zrealizowała osiem budynków, które posiadają certyfikaty BREEAM - Q22, dwa budynki Parku Rozwoju w Warszawie, Aquarius Business House we Wrocławiu, I etap A4 Business Park w Katowicach, Oxygen w Szczecinie (2 certyfikaty BREEAM In-Use: Building Management oraz Asset Rating), a także Galeria Amber w Kaliszu i CHR Galaxy w Szczecinie.

 

BREEAM ocenia budynki pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika. Obiekt oceniany jest punktowo, a zdobyte punkty przeliczane są na procenty, które następnie mnoży się przez wagę przypisaną danej kategorii. Uzyskane punkty w rezultacie dają wynik w 6-stopniowej skali : <30 proc. - Unclassified, 30 proc. - 44 proc. - Pass, 45 proc. - 54 proc. - Good, 55 proc. - 69 proc. - Very Good, 70 proc. - 84 proc. - Excellent, >85 proc. - Outstanding. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje certyfikatów to BREAAM Interim (etap projektowy inwestycji), BREEAM Final (potwierdzenie projektu) oraz BREEAM In-Use (budynek istniejący).

 

Q22 oferuje ponad 50 000 mkw. powierzchni biurowej w miejscu rozebranego hotelu Mercure. Wszystkie materiały uzyskane podczas rozbiórki budynku zostały poddane recyklingowi, dzięki czemu uzyskano 1 500 ton stali i 25 000 ton betonowego kruszywa. Na początku października zakończono budowę części podziemnej. Aktualnie prowadzone są prace naziemne. Wykonawcą stanu surowego Q22 jest firma Modzelewski & Rodek. Projekt Q22 powstał w pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates we współpracy z Buro Happold Polska.

 

Zakończenie realizacji biurowca zaplanowano na I kwartał 2016 roku. Wartość inwestycji to 500 mln PLN.


0.0
Napisz pierwszy komentarz