Archicom logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoEcho Investment logoKart Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoOmnitech Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoGhelamco Poland logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoLobos Nieruchomości logoINTERBIURO logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Office logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTorus logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGłówka Pracuje logoNowy Styl Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoGTV Lighting logoCHB14 logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoKwiaty dla biura logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoBusiness House logoDEVCO Sp. z.o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoSpectra Development logoFabryka Mebli Biurowych MDD logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zapomniane kamienice powracają do łask

Różany Pałacyk przed remontem, źródło: Street View - Google Maps
Zdobienia wewnątrz budynku
Trwa modernizacja łódzkiej kamienicy, zlokalizowanej przy ul. Zielonej 18. Parterowy fabrykancki pałacyk zostanie w całości wynajęty na cele usługowe.

Tym właśnie ta realizacja różni się od dotychczasowych w projekcie „Mia100 Kamienic", że nie przeznaczymy tych pomieszczeń na cele mieszkalne. Ponadto kamienica ta wyróżnia się niezwykle bogatym wnętrzem, pięknymi polichromiami i sztukateriami – zwraca uwagę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

 

W wystroju wnętrz widoczne są wpływy sztuki neoklasycystycznej, mieszające się z początkami secesji. Uwagę szczególnie przykuwają niezwykłe zdobienia sufitowe - akanty, złocenia i tzw. malowidła iluzoryczne, charakterystyczne dla przełomu XVIII i XIX wieku. Największym zaskoczeniem okazał się pokój, w którym pozostałości oryginalnych farb wskazują, że był on urządzony w estetyce weneckiej - ostrych, żywych kolorach, dotąd bardzo rzadko spotykanych w łódzkich pałacykach. Obecnie odtwarzane są listwy z motywami kwiatowymi.

 

Odtwarzamy kolory i rekonstruujemy braki. Na szczęście zdobienia nie były bardzo zniszczone, gdyż pokryto je papierem przed ostatecznym zamalowaniem. Problemem był zarwany strop, na szczęście udało się nam go podnieść bez uszkodzenia sztukaterii - komentuje Aldona Albrych, która prowadzi prace konserwatorskie przy Zielonej.

 

Projekt „Mia100 Kamienic" (Miasto Kamienic) zakłada przywrócenie dawnego blasku Łodzi, poprzez rewitalizację zabytkowych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Zdecydowana większość z nich nigdy nie była remontowana, przez co prace obejmują zazwyczaj całe budynki – od piwnic po dachy. W obiektach wymieniana jest stolarka okienna i drzwiowa, a także stropy, odnawiane są elewacje, bramy i klatki schodowe. Przeważająca większość obiektów podłączana jest do miejskiej sieci cieplnej. Z programem współpracuje m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który współfinansuje część inwestycji, a także z Dalkią SA – dostawcą energii cieplnej dla wyremontowanych kamienic.

 

Do tej pory odnowiono już ponad 120 obiektów ze 170 budynków objętych programem. Ich remont wyniósł ok. 180 mln zł, a łączny budżet Miasta Łodzi przeznaczony na prace stanowi ponad 210 mln zł.

Tagi: Łódź
Napisz pierwszy komentarz
mantra