PGE Narodowy

Finał procedury przejęcia Echo Investment

Transakcja nabycia pakietu 41,55 proc. akcji Echo Investment doczekała się finalizacji. Nabywcą jest spółka Echo BV pośrednio należąca do Griffin Topco III oraz Bravo II.

Warunkiem realizacji największej transakcji na polskim rynku nieruchomości, jaką stała się sprzedać spółki Echo Investment, była zgoda Komisji Europejskiej. Organ wydał ją 22 maja 2015 r.

 

Oaktree od niemal dziesięciu lat jest znaczącym inwestorem na polskim rynku. Kontrolował Stock Spirits (Polmos Lublin) i Zieloną Budkę. Od 2006 r. Oaktree sukcesywnie zwiększa swoje zaangażowanie inwestycyjne w Polsce. Transakcja ta ze względu na jej charakter i skalę umacnia naszą pozycję na polskim rynku jako jednego z najbardziej dynamicznych, globalnych inwestorów. Potwierdza również zaufanie do naszego partnera Griffin Real Estate – komentuje Karim Khairallah, dyrektor zarządzający Oaktree European Principal Group.

 

Dla Pacific Investment Management Corporation (PIMCO) przejęcie Echo jest pierwszą inwestycją na polskim rynku nieruchomości. Cieszymy się, że przy naszej pierwszej transakcji na polskim rynku nieruchomości współpracujemy z Echo, spółką z profesjonalnym zespołem menadżerskim mającą duży potencjał rozwoju a także z naszymi doświadczonymi partnerami Griffin i Oaktree – powiedział Laurent Luccioni, wiceprezes PIMCO.

 

Echo to dobrze zarządzana firma, która może się poszczycić wyjątkowymi osiągnięciami jako deweloper i zarządzający w sektorze nieruchomości handlowych, biurowych i mieszkaniowych. W jej portfolio znajduje się wiele ciekawych projektów. Transakcja ta otwiera przed naszą firmą wiele nowych możliwości rozwoju – skomentował Przemysław Krych, założyciel i prezes firmy Griffin Real Estate, która będzie zarządzać inwestycją imieniu Oaktree i PIMCO.

 

W finansowanie przejęcia zaangażowane było TFI PZU należące do  Grupy PZU. Nasze uczestnictwo w tej transakcji nie jest przypadkowe – intensywnie rozwijamy działalność naszej firmy w zakresie acquisition finance z myślą o wspieraniu doświadczonych inwestorów. Fakt, iż PIMCO i Oaktree zwróciły się do PZU, jest tego doskonałym potwierdzeniem – powiedział Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU S.A.

 

Tuż po przejęciu pakietu 41,55 proc. akcji Echo Investment inwestorzy ogłoszą wezwanie do sprzedaży akcji do poziomu 66 proc., które będzie gwarantowane przez PZU.

 

Doradztwo prawne dla nabywców zapewnili: Weil, Gotshal & Manges BCLA Bisiorek, Cieśliński, Adamczewska i Wspólnicy oraz Dentons. Za doradztwo księgowo-podatkowe odpowiadali EY Corporate Finance, EY Doradztwo Podatkowe, MDDP i Stibbe. Za doradztwo biznesowe Colliers International i REAS Residential Advisors. Doradztwa technicznego udzieliły firmy Gleeds Polska, Hill International i FS&P Arcus. W zakresie finansowania transakcji PZU korzystało z usług doradczych warszawskiego biura CMS.

 

Oaktree jest światowym liderem w dziedzinie zarządzania inwestycyjnego, który specjalizuje się w inwestycjach alternatywnych i zarządza aktywami o wartości 100 miliardów USD (stan na 31 marca 2015 r.). Firma preferuje podejście oparte na strategiach oportunistycznych, pomnażaniu wartości i kontroli ryzyka, koncentrując się na inwestycjach w dług typu distressed, dług korporacyjny (w tym obligacje wysokodochodowe i kredyty uprzywilejowane), pakiety kontrolne, papiery zamienne i notowane papiery wartościowe. Organizacja zatrudnia ponad 900 osób w siedzibie w Los Angeles i biurach zlokalizowanych w 17 miastach na całym świecie.

 

PIMCO to wiodąca globalna firma zarządzająca inwestycjami z biurami w dwunastu krajach od Stanów Zjednoczonych przez Europę po Azję. Powstała w 1971 i oferuje szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań dla milionów inwestorów na całym świecie. Celem jest zapewnienie atrakcyjnego zwrotu z inwestycji przy zachowaniu ścisłej kontroli nad ryzykiem w długim horyzoncie. PIMCO należy do Allianz S.E, wiodącego, globalnego podmiotu na rynku szeroko rozumianych usług finansowych.

 

Griffin Real Estate jako dynamicznie rozwijający się inwestor na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej, w swoim portfolio posiada aktywa zlokalizowane we wszystkich głównych miastach w Poslce. Do flagowych inwestycji firmy należą: Hala Koszyki w Warszawie, DH Renoma we Wrocławiu, Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie, Supersam w Katowicach, Green Horizon w Łodzi oraz inne obiekty biurowe i handlowo-usługowe, a także działki inwestycyjne. Griffin Real Estate został nagrodzony kilkukrotnie w prestiżowych, międzynarodowych konkursach dedykowanych branży nieruchomości komercyjnych takich jak Eurobuild Awards oraz CEEQA.

 

Grupa PZU jest jedną z największych i najstarszych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem polskiego rynku w obszarze ubezpieczeń majątkowych i ubezpieczeń na życie, a dzięki ostatnim przejęciom, stała się także liderem w obszarze ubezpieczeń majątkowych na Litwie i Łotwie. Grupa jest także ważnym i doświadczonym uczestnikiem rynku finansowego i kapitałowego w tej części Europy. Głównym filarem Pionu inwestycyjnego Grupy PZU jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA (TFI PZU SA), działające od 1999 r. TFI PZU posiada w swojej ofercie m.in. fundusze inwestycyjne otwarte (włączając w to specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte), fundusze inwestycyjne zamknięte a także plany inwestycyjne i emerytalne. Głównym celem TFI PZU jest jak najbardziej efektywne zarządzanie aktywami powierzonymi przez klientów. Na koniec kwietnia 2015 r., aktywa netto zgromadzone w funduszach zarządzanych przez TFI PZU przekroczyły kwotę 28,4 mld zł (co daje TFI PZU pierwsze miejsce na polskim rynku funduszy inwestycyjnych). PZU Inwestycje, jako pion inwestycyjny Grupy PZU, zarządzają kwotą przekraczającą 50 mld zł.


0.0
Napisz pierwszy komentarz