Assa Abloy

Nowoczesny biurowiec w zabytkowej, łódzkiej fabryce

Biurowiec Comarch w Łodzi, wiz. Comarch
Biurowiec Comarch w Łodzi, wiz. Comarch
Skanska wykona biurowiec dla firmy Comarch. Obiekt zostanie wkomponowany w mury dawnej fabryki Wienera mieszczące się przy ul. Jaracza w Łodzi.

Comarch, giełdowa spółka produkująca oprogramowanie przygotowuje realizację inwestycji biurowej, znajdującej się przy ul. Jaracza 76/78 w Łodzi. Kontrakt na wybudowanie inwestycji podpisała Skanska. Wartość zawartej umowy wynosi 38,8 mln PLN netto. W ramach niej Skanska wybuduje budynek biurowy z parkingiem podziemnym, a także wykona przebudowę i adaptację wzniesionego w okresie międzywojennym budynku pofabrycznego. Ponieważ obiekt wpisany jest do ewidencji zabytków, prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Wyzwaniem dla nas będzie niewątpliwie praca na obiekcie wpisanym do ewidencji zabytków oraz krótki termin realizacji – mówi Paweł Oleksiewicz, inżynier budowy Skanska. – Aby sprostać tym wyzwaniom, skorzystamy z wieloletniego doświadczenia wyspecjalizowanej w tym zakresie kadry oraz właściwie zaprojektowanego harmonogramu prac – dodaje.

 

Elewacja budynku będzie charakteryzowała się zestawieniem kątów prostych i krzywizn, co nada jej dynamiki i stworzy ciekawą bryłę, wpisaną w industrialną architekturę centrum Łodzi. Zastosowanie konstrukcji o wysokim współczynniku izolacyjności termicznej w połączeniu ze szkleniem z funkcją kontroli przepływu promieniowania słonecznego, pozwoli na uzyskanie wskaźników w bilansie energetycznym budynku na bardzo dobrym poziomie.

 

Zabytkowy budynek połączymy z nowoczesnym biurowcem – mówi Sylwester Lewandowski, Menadżer Projektów, Skanska. – Zachowamy całą istniejącą konstrukcję w budynku, jednak w celu jej wzmocnienia wykonamy niezależną konstrukcję żelbetową płyta-słup – wyjaśnia. – W nowym układzie istniejące stropy i słupy, po odczyszczeniu i uzupełnieniu, wykorzystane zostaną jako stały element dekoracyjny wnętrza.

 

Inwestycja zostanie podzielona na dwie części: niższą 3-kondygnacyjną, przeznaczoną na funkcje konferencyjne oraz wysoką, 9-kondygnacyjną z biurami. Obiekt zaoferuje ponad 9906 mkw. powierzchni całkowitej. Na parterze, w przestrzeni rekreacyjnej inwestor przewidział bistro. W ramach przedsięwzięcia Skanska zagospodaruje również obszar wokół obiektu – zbuduje chodniki, drogi, oświetlenie, ogrodzenie oraz elementy małej architektury. We wschodniej części działki znajdzie się teren zielony, z którego będą mogli korzystać pracownicy obiektu.

 

Główne wejście do budynku, a także zjazd z drogi publicznej na teren inwestycji wykonamy od strony ul. Jaracza – komentuje Paweł Oleksiewicz. – Tutaj też stworzymy przedpole przed głównym wejściem z utwardzoną posadką granitową. Dodatkowo na dachu wykonamy nadbudówkę techniczną z zabudowanymi wentylatorowniami – kontynuuje.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz