Nowoczesna stacja badawcza powstaje przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Prace związane z inwestycją wykonuje firma Skanska, wiz. Skanska
Prace związane z inwestycją wykonuje firma Skanska, wiz. Skanska
W stacji radioastronomicznej należącej do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Bałdach prowadzona jest inwestycja dotycząca montażu anten, której wykonawcą jest firma Skanska.

Prace związane z inwestycją dotycząca montażu i instalacji anten LBA i HBA stacji LOFAR przez firmę Skanska w Stacji Dydaktyczno-Badawczej w Bałdach zakończą się pod koniec sierpnia br. Zakres powierzonego nam zadania obejmuje montaż i rozbiórkę hali montażowej, wykonanie i instalację kratownic oraz montaż anten LBA i HBA – mówi Szymon Wasilewski, Menadżer Projektu, Skanska. Ponadto firma wykona doprowadzenie kabli koncentrycznych od anten LBA i HBA. do kontenera przetwarzającego dane.
 

Prowadzony przez nas montaż mniejszych anten LBA składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na przygotowaniu i wyrównaniu pola z dokładnością do 3 cm. Kolejno, po wytyczeniu lokalizacji dla odbiorników, następuje rozłożenie w tych miejscach geowłókniny. Na niej układana jest kratownica, na środku której umiejscowiona zostaje antena. Od zainstalowanej anteny odprowadzane są 4 odciągi, które są kotwione w gruncie – komentuje Szymon Wasilewski. Podobny proces montażu będzie miał miejsce w przypadku instalacji dużych anten.

 

Instalacja zostanie uruchomiona w drugiej połowie sierpnia, a celem zamontowanych odbiorników będzie rejestracja promieniowania radiowego pochodzącego z kosmosu. To nie jest pierwsza inwestycja prowadzona przez Skanska w ramach budowy stacji radioastronomicznej przy UMW. Firma wybudowała także przyłącze światłowodowo – energetyczne pomiędzy obiektami administracyjnymi UWM w Bałdach, gdzie znajduje się węzeł sieci PIONIRa, a polem obserwacyjnym stacji LOFAR.      

 

Promieniowanie radiowe, które będzie odbierane przez anteny, ma bardzo słabo zbadane i niskie częstotliwości. Jest ono wysyłane z bardzo odległych zakątków wszechświata. Być może to dzięki temu projektowi uda nam się odebrać sygnał, na który czeka cała ludzkość, sygnał, że nie jesteśmy sami we wszechświecie – mówi prof. Andrzej Krankowski z UWM.

 

Stacja radioastronomiczna zlokalizowana w Bałdach jest jedyną z trzech planowanych stacji, powstających w ramach projektu POLFAR - Radio inferometr o niskiej częstotliwości wraz budową trzech stacji systemu LOFAR w Polsce. Jej właścicielem jest konsorcjum POLFAR, które tworzy m.in. Uniwersytet Jagielloński, UWM, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet w Zielonej Górze, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Dwa lata temu podmiot ten otrzymał ok. 26 mln zł od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stworzenie 3 stacji radioastronomicznych, które maja być składową europejskiego systemu LOFAR, czyli wieloantenowego radioteleskopu. Jest on złożony z 25 000 anten, które są podzielnych na 36 stacji zlokalizowanych w całej Europie. Centralne skupisko anten położone jest w Holandii.


0.0
Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz