Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBusiness House logoDEVCO Sp. z.o.o. logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoGłówka Pracuje logoGhelamco Poland logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoEcho Investment logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoAgrobex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKart Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGTV Lighting logoSpectra Development logoPRO-INVEST S.A. logoLobos Nieruchomości logoArchicom logoKwiaty dla biura logoCity Office logoSchüco International Polska logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCHB14 logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOnyx Business Point logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nowoczesna stacja badawcza powstaje przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Prace związane z inwestycją wykonuje firma Skanska, wiz. Skanska
Prace związane z inwestycją wykonuje firma Skanska, wiz. Skanska
W stacji radioastronomicznej należącej do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Bałdach prowadzona jest inwestycja dotycząca montażu anten, której wykonawcą jest firma Skanska.

Prace związane z inwestycją dotycząca montażu i instalacji anten LBA i HBA stacji LOFAR przez firmę Skanska w Stacji Dydaktyczno-Badawczej w Bałdach zakończą się pod koniec sierpnia br. Zakres powierzonego nam zadania obejmuje montaż i rozbiórkę hali montażowej, wykonanie i instalację kratownic oraz montaż anten LBA i HBA – mówi Szymon Wasilewski, Menadżer Projektu, Skanska. Ponadto firma wykona doprowadzenie kabli koncentrycznych od anten LBA i HBA. do kontenera przetwarzającego dane.
 

Prowadzony przez nas montaż mniejszych anten LBA składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na przygotowaniu i wyrównaniu pola z dokładnością do 3 cm. Kolejno, po wytyczeniu lokalizacji dla odbiorników, następuje rozłożenie w tych miejscach geowłókniny. Na niej układana jest kratownica, na środku której umiejscowiona zostaje antena. Od zainstalowanej anteny odprowadzane są 4 odciągi, które są kotwione w gruncie – komentuje Szymon Wasilewski. Podobny proces montażu będzie miał miejsce w przypadku instalacji dużych anten.

 

Instalacja zostanie uruchomiona w drugiej połowie sierpnia, a celem zamontowanych odbiorników będzie rejestracja promieniowania radiowego pochodzącego z kosmosu. To nie jest pierwsza inwestycja prowadzona przez Skanska w ramach budowy stacji radioastronomicznej przy UMW. Firma wybudowała także przyłącze światłowodowo – energetyczne pomiędzy obiektami administracyjnymi UWM w Bałdach, gdzie znajduje się węzeł sieci PIONIRa, a polem obserwacyjnym stacji LOFAR.      

 

Promieniowanie radiowe, które będzie odbierane przez anteny, ma bardzo słabo zbadane i niskie częstotliwości. Jest ono wysyłane z bardzo odległych zakątków wszechświata. Być może to dzięki temu projektowi uda nam się odebrać sygnał, na który czeka cała ludzkość, sygnał, że nie jesteśmy sami we wszechświecie – mówi prof. Andrzej Krankowski z UWM.

 

Stacja radioastronomiczna zlokalizowana w Bałdach jest jedyną z trzech planowanych stacji, powstających w ramach projektu POLFAR - Radio inferometr o niskiej częstotliwości wraz budową trzech stacji systemu LOFAR w Polsce. Jej właścicielem jest konsorcjum POLFAR, które tworzy m.in. Uniwersytet Jagielloński, UWM, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet w Zielonej Górze, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Dwa lata temu podmiot ten otrzymał ok. 26 mln zł od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stworzenie 3 stacji radioastronomicznych, które maja być składową europejskiego systemu LOFAR, czyli wieloantenowego radioteleskopu. Jest on złożony z 25 000 anten, które są podzielnych na 36 stacji zlokalizowanych w całej Europie. Centralne skupisko anten położone jest w Holandii.

Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz
mantra