LC Corp S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoSpectra Development logoTétris Poland logoKart Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCity Office logoArchicom logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoKwiaty dla biura logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCHB14 logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoGłówka Pracuje logoEcho Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoLobos Nieruchomości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoAluprof S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dwutygodniowy urlop nie dla każdego

Nie każdy pracownik może liczyć na czternastodniowy urlop wypoczynkowy - ujawnia badanie zrealizowane przez portal monsterpolska.pl.

Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.

 

Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.

 

Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.

 

Zobacz więcej: Pracuj wolniej!  

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra