ReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoLobos Nieruchomości logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoArchicom logoHexagon logoSchüco International Polska logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoSawig Invest Group logoPartner Capital Group logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCHB14 logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTorus logoNowy Styl Group logoEcophon Saint-Gobain logoOmnitech Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKart Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoBREMA Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoDorbud S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoCOTEX Office Centre logoBusiness House logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGhelamco Poland logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAluprof S.A. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEcho Investment logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dwutygodniowy urlop nie dla każdego

Nie każdy pracownik może liczyć na czternastodniowy urlop wypoczynkowy - ujawnia badanie zrealizowane przez portal monsterpolska.pl.

Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.

 

Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.

 

Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.

 

Zobacz więcej: Pracuj wolniej!  

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra