Spectra Development logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoPodium Investment logoINTER-BUD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTétris Poland logoLC Corp S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTorus logoArchicom logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEcho Investment logoAluprof S.A. logoBusiness House logoOlivia Business Centre logoVantage Development S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoKontor logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTERBIURO logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dwutygodniowy urlop nie dla każdego

Nie każdy pracownik może liczyć na czternastodniowy urlop wypoczynkowy - ujawnia badanie zrealizowane przez portal monsterpolska.pl.

Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.

 

Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.

 

Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.

 

Zobacz więcej: Pracuj wolniej!  

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra