Porto Office B Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLC Corp S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCOTEX Office Centre logoKart Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoAluprof S.A. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKwiaty dla biura logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoSpectra Development logoPRO-INVEST S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoBusiness House logoTorus logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArchicom logoCity Space logoOnyx Business Point logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCHB14 logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoPartner Capital Group logoOlivia Business Centre logoEcho Investment logoGTV Lighting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Dwutygodniowy urlop nie dla każdego

Nie każdy pracownik może liczyć na czternastodniowy urlop wypoczynkowy - ujawnia badanie zrealizowane przez portal monsterpolska.pl.

Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.

 

Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.

 

Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.

 

Zobacz więcej: Pracuj wolniej!  

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra