Olivia Business Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoCity Space logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoRIS Kotes logoHAVRE Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoPodium Investment logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoKwiaty dla biura logoFYI Commercial Consulting logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGTV Lighting logoTorus logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCOTEX Office Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoTétris Poland logoNowy Styl Group logoUNIMOR Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVantage Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Dwutygodniowy urlop nie dla każdego

Nie każdy pracownik może liczyć na czternastodniowy urlop wypoczynkowy - ujawnia badanie zrealizowane przez portal monsterpolska.pl.

Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.

 

Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.

 

Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.

 

Zobacz więcej: Pracuj wolniej!  

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra