WEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoGTV Lighting logoVantage Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoRIS Kotes logoKart Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoTorus logoNowy Styl Group logoPodium Investment logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoSpectra Development logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCity Space logoOlivia Business Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-BUD logoForbo Flooring Systems Polska logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Skarby na budowie

Biurowiec Spark - wizualizacja
Piwnice przy ul. Wolskiej 12
Na budowie projektu biurowego Spark Skanska odkryła prawdziwe skarby. Dzięki nim można poznać część życia dawnej Warszawy.

Na budowie obiektu Spark w pozostałościach XIX i XX-wiecznej zabudowy znaleziono m.in. 3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, butelkę z browaru Haberbusch und Schiele, przedwojenne zabawki oraz maszynę do szycia.  

Kompleks Spark powstaje na terenie, który od czasów wojny pozostawał niezabudowany. Podczas prac ziemnych Skanska natrafiła na pozostałości przedwojennych kamienic i poinformowała o tym służby konserwatorskie. Stołeczny Konserwator Zabytków wydał decyzję o podjęciu badań archeologicznych.

Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie tak znanego „kiercelaka” - mówi Michał Socha, prezes zarządu, Biuro badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl Sp. z oo. Obecnie badania związane są z odsłonięciem pozostałości murów fundamentowych kamienicy z XX w. znajdującej się niegdyś przy ul. Wolskiej 12. Wg badaczy niektóre z pomieszczeń tego budynku przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe. Świadczyć o tym mogą znalezione przez nich resztki dużej ilości zabawek. Badacze natrafili także na ślady wcześniejszej, prawdopodobnie drewnianej  XIX wiecznej zabudowy, o czym mogą świadczyć monety z okresu Księstwa Warszawskiego.

Część z wykopanych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Pojawił się pomysł, by eksponaty były częścią stałej wystawy na terenie przyszłego kompleksu. Archeolodzy są ostrożni w datowaniu znalezisk. Badania będą nadal kontynuowane przy jednoczesnym prowadzeniu prac budowlanych.  

Realizowany przez Skanska Property Poland kompleks Spark będzie składał się z trzech budynków biurowych. Dostarczy on ponad 70 000 mkw. całkowitej powierzchni najmu. Ukończenie pierwszego etapu planowane jest na I kw. 2018 r.


0.0
Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra