bcb wrzesień 2020

Skarby na budowie

Biurowiec Spark - wizualizacja
Piwnice przy ul. Wolskiej 12
Na budowie projektu biurowego Spark Skanska odkryła prawdziwe skarby. Dzięki nim można poznać część życia dawnej Warszawy.

Na budowie obiektu Spark w pozostałościach XIX i XX-wiecznej zabudowy znaleziono m.in. 3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, butelkę z browaru Haberbusch und Schiele, przedwojenne zabawki oraz maszynę do szycia.  

Kompleks Spark powstaje na terenie, który od czasów wojny pozostawał niezabudowany. Podczas prac ziemnych Skanska natrafiła na pozostałości przedwojennych kamienic i poinformowała o tym służby konserwatorskie. Stołeczny Konserwator Zabytków wydał decyzję o podjęciu badań archeologicznych.

Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie tak znanego „kiercelaka” - mówi Michał Socha, prezes zarządu, Biuro badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl Sp. z oo. Obecnie badania związane są z odsłonięciem pozostałości murów fundamentowych kamienicy z XX w. znajdującej się niegdyś przy ul. Wolskiej 12. Wg badaczy niektóre z pomieszczeń tego budynku przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe. Świadczyć o tym mogą znalezione przez nich resztki dużej ilości zabawek. Badacze natrafili także na ślady wcześniejszej, prawdopodobnie drewnianej  XIX wiecznej zabudowy, o czym mogą świadczyć monety z okresu Księstwa Warszawskiego.

Część z wykopanych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Pojawił się pomysł, by eksponaty były częścią stałej wystawy na terenie przyszłego kompleksu. Archeolodzy są ostrożni w datowaniu znalezisk. Badania będą nadal kontynuowane przy jednoczesnym prowadzeniu prac budowlanych.  

Realizowany przez Skanska Property Poland kompleks Spark będzie składał się z trzech budynków biurowych. Dostarczy on ponad 70 000 mkw. całkowitej powierzchni najmu. Ukończenie pierwszego etapu planowane jest na I kw. 2018 r.


0.0
Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz