bcb wrzesień 2020

Nagrodzą najlepszych w Warszawie

Autorzy najlepszych projektów w Warszawie otrzymają Nagrodę Architektoniczną Prezydenta miasta. (fot. pixabay.com)
Autorzy najlepszych projektów w Warszawie otrzymają Nagrodę Architektoniczną Prezydenta miasta. (fot. pixabay.com)
Prezydent m.st. Warszawy ustanowiła Nagrodę Architektoniczną dla wyróżniających się w mieście obiektów. W tym roku odbędą się dwie edycje konkursu.

Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy otrzymają autorzy najlepszych projektów. W ramach pierwszej edycji nagrodzone zostaną obiekty zrealizowane w latach 2001-2014, a w drugiej te, których budowę zakończono w 2015 r. 

Obiekty architektoniczne będą oceniane w siedmiu kategoriach: architektura użyteczności publicznej – obiekt publiczny, architektura użyteczności publicznej – obiekt komercyjny, architektura mieszkaniowa – zespół, architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt, architektura zrewitalizowana, przestrzeń publicznie dostępna, a także wydarzenie architektoniczne.

Kandydatury do obu edycji nagrody można zgłaszać do 15 września br. Projektanci, inwestorzy i mieszkańcy zgłoszeń mogą dokonywać mailowo lub pocztą tradycyjną (szczegóły na stronie urzędu miasta Warszawy).

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała 12 osobowe jury, które dokona wyboru laureatów. W jego skład wchodzą: Jacek Wojciechowicz - zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Marek Mikos - dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, oraz przedstawiciele Rady m.st. Warszawy, Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Komisji Dialogu Społecznego ds. Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Na podstawie zgłoszeń jury dokona nominacji wybierając do 5 realizacji w każdej kategorii. Lista nominowanych ogłoszona zostanie do końca października br. W pierwszej edycji konkursu (dotyczącej obiektów zrealizowanych w latach 2001-2014) w każdej z kategorii wśród 10 nominacji mogą zostać przyznane po 3 nagrody. W drugiej edycji (obiekty ukończone w 2015 r.) w każdej z kategorii zostańcie przyznana jedna nagroda, a także nagroda specjalna Grand Prix. 
Mieszkańcy również będą mogli oddać swój głos na jeden obiekt spośród nominowanych w głosowaniu internetowym. Odbędzie się ono w listopadzie po ogłoszeniu nominacji i potrwa przez kilka tygodni. W grudniu ostatecznie poznamy wyniki obu edycji.

Projektanci i inwestorzy nominowani przez publiczność i komisję konkursową w ramach nagrody otrzymają specjalne dyplomy. Z kolei laureaci poszczególnych kategorii oraz Grand Prix dostaną nagrody pieniężne. Zwycięskie obiekty zostaną oznaczone specjalnymi tablicami. Na posumowanie danej edycji konkursu będzie wydany specjalny album oraz zostanie zorganizowana wystawa. 

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 


0.0
Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz