„Ocalić od zapomnienia”

Uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej walki powstańczego batalionu, na ścianie budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage.
Tablica upamiętniająca walki powstańczego Batalionu AK „Gozdawa”.
W świadomości wielu Polaków wrzesień kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie wspominani są ci, którzy oddali życie za ojczyznę. Bohaterów upamiętniają tablice, takie jak ta, która znajduje na ścianie biurowca Plac Zamkowy – Business with Heritage.

Na ścianie biurowca Plac Zamkowy – Business with Heritage, od strony ulicy Miodowej została odsłonięta tablica, która upamiętnia walki powstańczego Batalionu AK „Gozdawa”. W uroczystościach wzięli udział Powstańcy Warszawy z Batalionu „Gozdawa”, kombatanci - żołnierze Armii Krajowej oraz przedstawiciele władz państwowych z wiceministrem Obrony Narodowej, Wojciechem Fałkowskim i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztofem Kwiatkowskim, a także rektorzy uczelni wojskowych, przedstawiciele ordynariatów polowych Wojska Polskiego, Żandarmerii, Policji i Straży Granicznej. Odsłonięcie tablicy odbyło się 2 sierpnia br.

Narożnik ulic Miodowej i Senatorskiej był obszarem walk Batalionu AK „Gozdawa” w czasie Powstania Warszawskiego. Przed rozpoczęciem budowy biurowca na działce znajdował się kamień upamiętniający to wydarzenie. Nowa tablica (o identycznym wyglądzie i treści) została zaakceptowana przez kombatantów i to również oni wybrali datę jej odsłonięcia.

Na pamiątkowej tablicy został wyryty wiersz, który powstał  1 września 1944 r. Jego autorem jest  Andrzej Sieczkowski, który walczył w batalionie „Gozdawa” w czasie Powstania Warszawskiego.

Batalion "Gozdawa" (od pseudonimu dowódcy kapitana Lucjana Giżyńskiego) lub batalion im. Stefana Czarnieckiego to oddział bojowy Armii Krajowej, który walczył w powstaniu warszawskim na Starym Mieście, a od września – w Śródmieściu. Wzdłuż ul. Senatorskiej żołnierze "Gozdawy” toczyli wyjątkowo krwawe walki, ryglując plac Teatralny i Miodową. Później podjęli nieudaną próbę przebicia do Śródmieścia, a 1 września rozpoczęli ewakuację kanałami ze Starego Miasta do północnego Śródmieścia, gdzie toczyli ciężkie i krwawe walki. Do momentu kapitulacji powstania poległo 60 proc. żołnierzy.


0.0
Napisz pierwszy komentarz