Olivia Business Centre logoOnyx Business Point logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGhelamco Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoSchüco International Polska logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDorbud S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoArchicom logoUNIMOR Development S.A. logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoPartner Capital Group logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoBusiness House logoKart Sp. z o.o. logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoLobos Nieruchomości logoCHB14 logoGTV Lighting logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoKwiaty dla biura logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoEcho Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

„Ocalić od zapomnienia”

Uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej walki powstańczego batalionu, na ścianie budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage.
Tablica upamiętniająca walki powstańczego Batalionu AK „Gozdawa”.
W świadomości wielu Polaków wrzesień kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie wspominani są ci, którzy oddali życie za ojczyznę. Bohaterów upamiętniają tablice, takie jak ta, która znajduje na ścianie biurowca Plac Zamkowy – Business with Heritage.

Na ścianie biurowca Plac Zamkowy – Business with Heritage, od strony ulicy Miodowej została odsłonięta tablica, która upamiętnia walki powstańczego Batalionu AK „Gozdawa”. W uroczystościach wzięli udział Powstańcy Warszawy z Batalionu „Gozdawa”, kombatanci - żołnierze Armii Krajowej oraz przedstawiciele władz państwowych z wiceministrem Obrony Narodowej, Wojciechem Fałkowskim i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztofem Kwiatkowskim, a także rektorzy uczelni wojskowych, przedstawiciele ordynariatów polowych Wojska Polskiego, Żandarmerii, Policji i Straży Granicznej. Odsłonięcie tablicy odbyło się 2 sierpnia br.

Narożnik ulic Miodowej i Senatorskiej był obszarem walk Batalionu AK „Gozdawa” w czasie Powstania Warszawskiego. Przed rozpoczęciem budowy biurowca na działce znajdował się kamień upamiętniający to wydarzenie. Nowa tablica (o identycznym wyglądzie i treści) została zaakceptowana przez kombatantów i to również oni wybrali datę jej odsłonięcia.

Na pamiątkowej tablicy został wyryty wiersz, który powstał  1 września 1944 r. Jego autorem jest  Andrzej Sieczkowski, który walczył w batalionie „Gozdawa” w czasie Powstania Warszawskiego.

Batalion "Gozdawa" (od pseudonimu dowódcy kapitana Lucjana Giżyńskiego) lub batalion im. Stefana Czarnieckiego to oddział bojowy Armii Krajowej, który walczył w powstaniu warszawskim na Starym Mieście, a od września – w Śródmieściu. Wzdłuż ul. Senatorskiej żołnierze "Gozdawy” toczyli wyjątkowo krwawe walki, ryglując plac Teatralny i Miodową. Później podjęli nieudaną próbę przebicia do Śródmieścia, a 1 września rozpoczęli ewakuację kanałami ze Starego Miasta do północnego Śródmieścia, gdzie toczyli ciężkie i krwawe walki. Do momentu kapitulacji powstania poległo 60 proc. żołnierzy.

Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra