Kalwaryjska 33

EKO Zobacz, ile możesz zarobić dzięki zielonemu budynkowi!

8 głównych czynników, sprzyjających stworzeniu zdrowszego i zielonego biura, a co za tym idzie – poprawie wyników firm.
Jak zarobić 47 milionów dolarów dzięki zielonemu budynkowi? Na to pytanie odpowiada nowy raport World Green Building Council. Z publikacji wynika, że w zielonych biurach pracownicy są zdrowi i zadowoleni, co skutkuje wyższą produktywnością i poprawą wyników firm.


WorldGBC opracowało metodologię, która pomoże firmom rozpocząć odpowiednie działania. Polega ona na ocenie kluczowych dla zdrowia i samopoczucia czynników fizycznych w biurze, przeprowadzeniu ankiet pracowniczych oraz zebraniu danych ekonomicznych, takich jak poziom kosztów medycznych, absencja czy produktywność.

 

Osiem cech zielonego i zdrowego biura

 

Raport wskazuje 8 głównych czynników, które sprzyjają stworzeniu zdrowszego i zielonego biura, a tym samym poprawę wyników firm:

  1. Jakość powietrza i wentylacja – dobrze wentylowane biuro może podwoić zdolności poznawcze.
  2. Komfort termiczny – efektywność pracowników może spaść o 6 proc, jeżeli w biurze jest zbyt ciepło oraz o 4 proc. w zbyt zimnym pomieszczeniu.
  3. Dobre oświetlenie i dostęp do światła dziennego – badanie wykazało, że pracownicy w biurach z oknami sypiali w nocy średnio 46 minut dłużej, niż osoby pozbawione dostępu do światła dziennego w biurze.
  4. Akustyka i poziom hałasu – odnotowano 66 proc. spadek koncentracji i efektywności przy dłuższej ekspozycji na hałas.
  5. Różnorodność przestrzeni biurowej sprawia, że pracownicy lepiej planują swoje obowiązki w ciągu dnia i są bardziej lojalni.
  6. Roślinność i widoki – czas obsługi w jednym z call centres skrócił się o 7-12 proc., dzięki zapewnieniu pracownikom widoku na naturę.
  7. Wygląd i wykończenie biura – atrakcyjność wizualna jest jednym z głównych czynników zadowolenia z miejsca pracy.
  8. Lokalizacja oraz dostęp do udogodnień – holenderski program dojeżdżania do pracy rowerem oszczędził 27 mln euro wydawanych wcześniej w związku z nieobecnością pracowników.

 

Również deweloperzy oraz właściciele budynków zaczynają odkrywać, że warto inwestować w zdrowe, zielone budynki. W ankiecie przeprowadzonej wśród 200 właścicieli budynków w Kanadzie, 30 proc. respondentów odpowiedziało, że inwestycja w zdrowszy budynek miała pozytywny wpływ na wartość obiektu, 46 proc. stwierdziło, że było je łatwiej wynająć, a 28 proc. osiągało wyższe czynsze.

 

Raport World Green Building Council jest najnowszą publikacją kampanii Better Places for People prowadzonej przez WorldGBC oraz krajowe Green Building Councils na całym świecie (z czynnym udziałem PLGBC). Raport można pobrać na stronie www.worldgbc.org.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: PLGBC
Napisz pierwszy komentarz
mantra