City Space logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTorus logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoHAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKontor logoForbo Flooring Systems Polska logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoVantage Development S.A. logoINTERBIURO logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCOTEX Office Centre logoArchicom logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rynek BPO/SSC wybiera Polskę

Polska ciągle umacnia swoją pozycję jako wiodąca europejska lokalizacja dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Specjaliści Walter Herz podsumowali polski rynek BPO/SSC w 2016 r.

W Polsce działa już ponad 1000 centrów BPO/SSC, w których zatrudnionych jest ponad 200 tys. osób. W ostatnich latach roczne tempo wzrostu tej branży dochodziło do 20 proc. Co więcej, to właśnie sektor BSS generuje w miastach regionalnych większość popytu na powierzchnię biurową. Z szacunków ekspertów  Walter Herz wynika, że w ciągu najbliższych 3-4 lat branża będzie potrzebowała miliona mkw. powierzchni biurowej. 

 

Największa liczba 

 

Kraków to miasto z największą liczbą pracowników zatrudnionych w centrach BPO/SSC. Branża skupia tu ponad 50 tys. osób, a szacunkowe prognozy mówią, że do 2020 r. zatrudnienie w krakowskich centrach BPO, IT, SSC, R&D może się zwiększyć do 70 tys. osób. Głównie z myślą o firmach outsourcingowych w stolicy Małopolski trwa obecnie budowa 300 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Jednak najwięcej centrów nowoczesnych usług dla biznesu ulokowało się w Warszawie. Jak podała niedawno Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w stolicy działa ich już ok. 160. To właśnie pod względem liczebności centrów Warszawa jest w Polsce na pozycji lidera. W firmach sektorowych pracuje tu prawie 36,7 tys. osób, co sprawia, że aglomeracja warszawska ma drugą pozycję po Krakowie pod względem zatrudnienia w tym segmencie rynku. 


Ośrodki BSS w 40 miastach

 

Sektor BSS rozwija się już w ponad 40 miastach w Polsce. Ostatnio zauważalna jest tendencja masowej automatyzacji i robotyzacji mniej wymagających procesów. Eksperci Walter Herz zauważają jednak, że centra operacyjne zlokalizowane w Polsce coraz szerzej zaczynają obsługiwać zaawansowane procesy m.in. analityczne i finansowe, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W zeszłym roku Polska po raz kolejny  awansowała w światowych rankingach, a specjaliści zwracają uwagę, że w naszym kraju obsługiwana jest znacząca liczba największych, światowych instytucji finansowych i banków.

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz
mantra