Assa Abloy

Najemcy chłoną krakowskie biura

Kraków (fot. Walter Herz)
Kraków (fot. Walter Herz)
W Krakowie nadal nie ma zbyt wielu wolnych biur, mimo że tutejszy rynek biurowy przeżywa boom inwestycyjny. W zeszłym roku prawie 70 proc. biur wziął sektor BPO/SSC.

W zeszłym roku została oddana do użytkowania największa ilość biur w historii krakowskiego rynku. Wg specjalistów Walter Herz zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej powiększyły się tutaj o 160 000 mkw. Eksperci wśród największych projektów, które zostały ukończone w minionym roku wymieniają takie obiekty jak: Axis, biurowce C i D w kompleksie DOT Office czy CH2M Center. Wg obliczeń Walter Herz pod koniec 2016 r. podaż powierzchni biurowej na krakowskim rynku przekroczyła 950 000 mkw. 

 

Specjaliści uważają, że krakowski rynek biurowy powinien utrzymać podobne tempo rozwoju w najbliższym czasie. W obiektach, których oddanie do użytku planowane jest na lata 2018–2019 znajduje się łącznie ponad 300 000 mkw. biur. W gronie największych projektów realizowanych w Krakowie są chociażby kolejne fazy inwestycji Enterprise Park, O3 Business Campus i High 5ive, a także pierwszy etap kompleksu Wadowicka 3 i biurowiec Astris

 

Wolnej powierzchni biurowej w Krakowie nadal jest niewiele, mimo że w stolicy Małopolski powstaje sporo nowych biur. Jak podkreślają analitycy Walter Herz pod koniec 2016 r. współczynnik powierzchni niewynajętej na tutejszym rynku należał do najniższych w kraju. Oscylował on w okolicy 7 proc., co oznaczało możliwość wyboru spośród ok. 65 000 mkw. powierzchni biurowej. Co ciekawe, nowe inwestycje nie powinny wpłynąć na wzrost współczynnika pustostanów. Zauważalny jest bowiem wysoki popyt na biura, a niemal połowa powierzchni, która powinna być oddana do użytku w br. ma już najemców.

 

O tym jak dużą chłonnością cechuje się krakowski rynek biurowy świadczy chociażby to, że w minionym roku wynajęło się na nim więcej powierzchni biurowej niż weszło na rynek. Podpisane zostały umowy prawie na 190 000 mkw. biur, a niemal połowa zakontraktowanych w 2016 r. biur znajdowała się w obiektach będących w trakcie budowy. 

 

Kraków jest jedną z wiodących europejskich lokalizacji dla branży BPO/SSC. Wzrost podaży nowoczesnych biur pozwolił miastu na przekształcenie się z rynku regionalnego w międzynarodową lokalizację biznesową. Od wielu lat głównym odbiorcą krakowskich biur jest właśnie sektor BPO, SSC i ITC. Branża odpowiada za około 70 proc. zeszłorocznego popytu na powierzchnię biurową. 

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz