Interbiuro - duży

Trójmiejski rynek biurowy wciąż na fali

ZEFIR to nowoczesny obiekt biurowy w Gdańsku oddany do użytku w 2016 r.
ZEFIR to nowoczesny obiekt biurowy w Gdańsku oddany do użytku w 2016 r.
Jak wynika z analiz firmy Colliers International, rynek biurowy w Trójmieście nie zwalnia tempa – powstaje tu rekordowa ilość powierzchni biurowej.

W Trójmieście powstaje obecnie rekordowa ilość powierzchni biurowej – około 151 000 mkw., z czego około 2/3 ma trafić na rynek w br. Jak wynika z raportu “Największe rynki biurowe w Polsce | Trójmiasto”, przygotowanego przez firmę doradczą Colliers International oraz agencję doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources, w gronie najaktywniejszych najemców ciągle pozostają firmy BPO/SSC. W ciągu ostatnich trzech latach zwiększyły one zatrudnienie w swoich trójmiejskich biurach o niemal 100 proc. 

Na koniec 2016 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosiła 634 tys. mkw. W wyniku dynamicznej aktywności deweloperów aż 50 proc. istniejącej powierzchni dostarczono w ciągu ostatnich 5 lat. 

W budowie znajduje się obecnie 151 000 mkw. biur, z czego około 90 proc. nowej podaży będzie zlokalizowane w Gdańsku, a pozostałe 10 proc. w Gdyni. Aż 80 proc. powierzchni biurowej będącej w budowie powstaje w ramach dużych kompleksów lub parków biurowych. Warto zauważyć, że Trójmiasto ma najwyższy udział tego typu projektów wśród miast regionalnych – mówi Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Trójmieście.

W ubiegłym roku popyt brutto na powierzchnię biurową w Trójmieście wyniósł 93 000 mkw. Absorpcja powierzchni biurowej nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie (44 000 mkw.). Największym zainteresowaniem ze strony najemców cieszył się gdański rynek biurowy, w którym zarejestrowano 78 proc. (72 tys. mkw.) całkowitego popytu na rynku trójmiejskim w 2016 r.

Trójmiejski rynek biurowy oferuje stabilne warunki najmu. W nowych projektach biurowych czynsze wywoławcze osiągają poziom 13-16,5 EUR/mkw./miesiąc. W starszych budynkach wywoławcze czynsze wahają się 10,5 do 13 EUR/mkw./miesiąc. Według prognoz specjalistów Colliers International, w najbliższej przyszłości utrzymają się stabilne stawki czynszów.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz