Assa Abloy

Drugie życie dawnego Monopolu

Wizualizacja inwestycji Monopolis
Monopolis to projekt, który zamieni zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego w nowoczesne biura i powierzchnię dla wydarzeń kulturalnych, usług i gastronomii.

Projekt Monopolis zostanie zrealizowany w centrum Łodzi przez firmę deweloperską Virako. Połączy on w sobie różne obszary działania – obok części biurowej powstaną także przestrzenie dla wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu. 

Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17, to już nawet nie biuro z ciekawym wyposażeniem w hamak i playstation. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis – mówi Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako. 

Monopolis zaoferuje 23 400 mkw. biur najwyższej klasy. Powstaną one w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie 7000 mkw. powierzchni biurowej, a w dwóch nowych gmachach M2 i M3 – odpowiednio 8050 i 8350 mkw. 
Poza biurami klienci i goście Monopolis będą mieli do dyspozycji także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. 

Inwestycja jest zlokalizowana u zbiegu głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Monopolis będzie certyfikowany w systemie BREEAM, na poziomie bardzo dobrym i znakomitym. Projekt Monopolis przygotowała uznana polska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis. 

Prace budowlane w Monopolis rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, zostanie oddany do użytku w II połowie 2018 r. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3, które zostaną ukończone odpowiednio w 2019 i 2020 r.

 


0.0
Tagi: Łódź
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
JJJay :
Wiele obiektów biurowych dostaje drugie życie również w Warszawie https://walterherz.com/pl/a/open-space-wchodzi-do-warszawskich-kamienic
25 maja 2017 16:44