bcb wrzesień 2020

Konkurs na mural przy High5ive

Już wkrótce przestrzeń Krakowa wzbogaci się o kolejny mural. Jego projekt zostanie wyłoniony w konkursie, którego inicjatorem jest firma Skanska.

W międzynarodowym konkursie zostanie wybrany projekt muralu, który zagospodaruje elewację północnej ściany Galerii Krakowskiej. Projekty biorące udział w konkursie muszą być inspirowane twórczością Stanisława Lema. Nagroda główna to 15 tys. złotych.

Do konkursu zapraszamy artystów sztuk wizualnych, zwłaszcza tych zajmujących się street artem. Nie ma znaczenia ich doświadczenie, liczymy bowiem zarówno na zgłoszenia od artystów z dorobkiem, jak i projekty debiutantów – mówi Artur Wabik, krakowski artysta i dyrektor artystyczny konkursu.

Inicjatorem konkursu jest firma Skanska, która w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego muralu prowadzi budowę kompleksu biurowego High5ive. Nasza inwestycja domyka wieloletni proces rewitalizacji terenów wokół Dworca Głównego w Krakowie – zwraca uwagę Ewa Koziana ze Skanska Property Poland. – Konkurs na mural, a następnie realizacja zwycięskiego projektu, pozwolą poprawić jakość przestrzeni publicznej wokół High5ive – dodaje.

Biurowce High5ive, Galeria Krakowska i Dworzec Główny to obiekty, które są częścią głównego węzła komunikacyjnego w Krakowie. W miejscu tym krzyżuje się ruch pieszy, samochodowy, tramwajowy i kolejowy, a zatem mural codziennie będzie oglądany przez wielu ludzi. 

Jak zostało już wspomniane, tematem konkursu jest twórczość Stanisława Lema. Mamy nadzieję, że bogaty dorobek literacki tego autora stanie się inspiracją dla uczestników. Przy okazji taki temat świetnie wpisuje się w wieloletni program pielęgnowania pamięci Stanisława Lema, prowadzony w ramach realizowanego przez KBF programu Miasto Literatury UNESCO, którego zwieńczeniem ma być zbliżająca się za kilka lat 100 rocznica jego urodzin – opowiada Robert Piaskowski. Zastępca Dyrektora ds. Programowych w Krakowskim Biurze Festiwalowym, które współpracuje z organizatorami konkursu. 

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać przez formularz interaktywny na stronie konkursu: http://skanska.aitnetapp.com/konkurs do 31 sierpnia 2017 r. Rozstrzygnięcie konkursu będzie znane w pierwszej połowie września, zaś wręczenie nagrody stanie się jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 96. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Realizacja zwycięskiego projektu przewidziana jest na jesień br. 

   


0.0
Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz