Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Sektor BPO motorem polskiego rynku biurowego

Fot . materiały Walter Herz
Fot . materiały Walter Herz
W Polsce większość powstającej powierzchni biurowej kontraktowana jest przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W ciagu roku zatrudnienie w tej gałęzi rynku wzrosło o 15 proc.

W Polsce ciągle jest spory popyt na powierzchnię biurową. W ubiegłym roku na największych rynkach biurowych kraju zostało wynajęte ok. 1,35 mln mkw. biur. Głównym najemcą pozostaje sektor usług dla biznesu. Wygenerował on niemal 60 proc. całkowitego wolumenu najmu zarejestrowanego na regionalnych rynkach biurowych poza Warszawą w ciągu roku (od I kw. 2016 do I kw. br.). Według najnowszego raportu ABSL w większości głównych miast (z wyjątkiem Poznania i Szczecina) udział tej branży przekroczył 50 proc.

W ciągu minionych 12 miesięcy (do końca I kw. br) w Polsce rozpoczęły działalność 92 nowe centra usług. Obecnie funkcjonuje ich łącznie 1078, z czego 748 centrów należy do zagranicznych firm. Najwięcej ośrodków znajduje się w Warszawie (167 centrów). Spośród otwartych w ostatnim roku centrów najwięcej jest inwestycji z USA. W ubiegłym roku zatrudnienie w branży wzrosło o 32 tys. osób, tj. o 15 proc., a aż ¾ nowych miejsc pracy wygenerowały centra zagraniczne. W sektorze obecnie zatrudnionych jest ogółem 244 tys. osób, a prognozy ABSL mówią, że w 2020 r. będzie ich ponad 300 tys. osób. 

Pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu liderem pozostaje Kraków, w którym w tej branży pracuje już 55,8 tys. osób. Poza tym, największymi ośrodkami usług dla biznesu jest Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Katowicka, Łódź i Poznań. Miejsca pracy w tym segmencie rynku generowane są aż w 39 lokalizacjach w Polsce. 
Prawie połowa nowych inwestycji to centra IT (48 proc.), jedna czwarta to centra usług wspólnych (27 proc.), a kilkunastoprocentowy udział mają centra R&D (14 proc.) oraz centra BPO (11 proc.).

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz
mantra