Optymizm w Warszawie

Warszawa (fot. pixabay.com)
Warszawa (fot. pixabay.com)
Po pierwszych trzech kwartałach 2017 roku prognozy dotyczące stołecznego rynku są coraz bardziej optymistyczne.

 

Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badania Rynku, Knight Frank: 

Od początku roku w Warszawie oddano do użytku piętnaście nowych projektów biurowych oferujących łącznie ponad 200 000 mkw. powierzchni. Według planów deweloperów kolejne 100 000 mkw. ma być dostarczone jeszcze w tym roku. Jeśli zostaną dotrzymane terminy, nowa podaż na koniec 2017 roku będzie porównywalna do średniej rocznej podaży z ostatnich lat. 

Choć jest to zdecydowanie niższy wynik niż ten odnotowany w poprzednim rekordowym roku, aktywność deweloperów na stołecznym rynku nie słabnie. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy rozpoczęto budowy pięciu obiektów o łącznej powierzchni 140 000 mkw. W rezultacie, na koniec września 2017 roku w realizacji znajdowało się ponad 820 000 mkw. powierzchni biurowej. Tak wysokiego wolumenu w budowie nie odnotowano jeszcze nigdy na warszawskim rynku biurowym. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na znaczący udział wielkoskalowych projektów w podaży w budowie, co przekłada się na wydłużony okres realizacji tych inwestycji. W konsekwencji, zdecydowana większość realizowanej aktualnie powierzchni zostanie oddana do użytku dopiero w 2019 i 2020 roku. 

W konsekwencji, biorąc pod uwagę harmonogramy deweloperów realizujących nowe inwestycje, ale także ożywiony popyt i rosnącą chłonność rynku, w nadchodzących kwartałach spodziewany jest dalszy spadek współczynnika pustostanów.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra