Giant

Na rynku inwestycyjnym nadal trwa boom

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
W ubiegłym roku na rynku inwestycyjnym odnotowano kolejne kolejne rekordy. Inwestorzy w Polsce zainwestowali o 3 proc. więcej niż w 2016 r.

  

Marcin Purgal, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank: 

Całkowity wolumen transakcji zawartych w segmencie biurowym w 2017 roku opiewał na kwotę 1,6 mld EUR, co stanowiło 33 proc. wartości wszystkich inwestycji. Jednocześnie odnotowano wzrost zainteresowania rynkami regionalnymi, takimi jak Poznań, Trójmiasto czy Wrocław. Największe transakcje biurowe w miastach regionalnych odnotowane w 2017 roku to przejęcie przez Union Investment poznańskiego biurowca Maraton, łódzkiego biurowca Przystanek mBank przez LCN Capital, wrocławskiego Wratislavia Center przez austriacki FLE GmbH, zakup katowickiego A4 Business Park III przez Echo Polska Properties czy akwizycja Pilot Tower w Krakowie przez First Property Group. 

Z kolei sfinalizowane transakcje biurowe w Warszawie to przede wszystkim umowy sprzedaży budynków atrakcyjnie zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta lub w jego pobliżu. Nowego właściciela znalazły takie obiekty jak Proximo I, kupiony przez REICO (Ceska Sporitelna), Warsaw Spire faza B nabyty przez CA Immo. Nabywcę znalazły również nieruchomości z portfolio BPH TFI – przejął je Octava FIZAN. Transakcja portfelowa obejmowała 3 obiekty handlowe i 8 biurowych w Warszawie i Krakowie.

Bardzo dobra kondycja rynku magazynowego przełożyła się również na wzrost aktywności inwestorów w tym segmencie. Wolumen transakcji sięgnął 875,5 mln EUR i był wyższy o 13 proc. w porównaniu z wynikiem odnotowanym w 2016 roku. Największa transakcja portfelowa to przejęcie od Blackstone obiektów platformy Logicor przez chiński fundusz China Investment Corporation za niemal 750 mln EUR. Transakcja była częścią przejęcia 650 obiektów magazynowych zlokalizowanych w 17 krajach, a w ramach akwizycji w Polsce nowego właściciela zyskało 28 obiektów logistycznych. Ponadto, w sektorze magazynowym odnotowano m.in. takie akwizycje jak przejęcie Hillwood Ożarów przez CBRE GI, Panattoni Warszawa Konotopa przez M&G Real Estate oraz Metsa Krapkowice przez Hillwood. 

Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości typu „prime” utrzymują się na stabilnym poziomie. Nieruchomości biurowe zlokalizowane w centrum Warszawy są obecnie wyceniane przy stopach kapitalizacji na poziomie 5,25-5,40 proc., natomiast poza centrum miasta kształtują się pomiędzy 7,00 a 7,50 proc. Z kolei w miastach regionalnych stopy kapitalizacji oscylują na poziomie 6,25-7,00 proc. za najlepsze nieruchomości biurowe. W sektorze handlowym szacowany poziom stóp kapitalizacji za najatrakcyjniejsze aktywa to 5,25-5,50 proc., a w przypadku obiektów magazynowych - blisko 6,75-7,00 proc.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz