bcb wrzesień 2020

Warszawa w budowie

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Ubiegły rok to bardzo dobry okres na runku warszawskich nieruchomości biurowych. Był to czas wzmożonej aktywności deweloperów, który doprowadził do najwyższego w historii wolumenu powierzchni w budowie.

W ubiegłym roku na warszawskim rynku biurowym odnotowano najwyższą od lat aktywność deweloperów oraz ożywiony popyt, który zadecydował o spadku współczynnika pustostanów.

Tak sytuację na warszawskim rynku podsumowuje ekspert Knight Frank:

jjjjjjjj

Maciej Skubiszewski, Dyrektor Działu Reprezentacji Właściciela, Knight Frank:

Rok 2017 zapisał się na warszawskim rynku biurowym jako okres wzmożonej aktywności deweloperów, która doprowadziła do najwyższego w historii wolumenu powierzchni biurowej w budowie. Pozytywnym sygnałem płynącym z rynku jest także spadek wskaźnika pustostanów, który obserwowany był od początku roku. Wpływ na to miał nie tylko ożywiony popyt, który osiągnął jeden z najwyższych poziomów notowanych dotychczas w Warszawie, ale także nowa podaż, która była zdecydowanie niższa niż w rekordowym 2016 roku.

W minionym roku na warszawski rynek biurowy dostarczono ponad 275 000 mkw. powierzchni biurowej w 23 projektach, w zdecydowanej większości zlokalizowanych poza centrum.

 

 

Udana komercjalizacja projektów oddanych do użytku w 2016 roku zachęciła deweloperów do rozpoczynania nowych budów. Aktualnie w realizacji znajduje się 765 000 mkw., z czego ponad połowa przypada na projekty rozpoczęte w 2017 roku. Warto podkreślić, że ponad 50 proc. wolumenu powierzchni w budowie stanowią projekty wieżowe. Najwięcej tego typu obiektów powstanie wokół ronda Daszyńskiego, gdzie po sukcesie Warsaw Spire deweloperzy w krótkim czasie przystąpili do budowy kolejnych wysokościowców.

Miniony rok to także kontynuacja wzmożonej aktywności najemców. Wolumen umów podpisanych w 2017 roku sięgnął 820 000 mkw. i był o 8 proc. wyższy niż zarejestrowany w 2016 roku i tylko nieznacznie niższy niż w rekordowym 2015 roku. Najwięcej powierzchni wynajęto w strefach centralnych.

Od początku roku w Warszawie obserwowany jest spadek współczynnika pustostanów, który na koniec roku wyniósł 11,7 proc. W ciągu 12 miesięcy odnotowano spadek współczynnika pustostanów o 2,5 pp. Warto zauważyć, że tak niskiego współczynnika pustostanów nie zarejestrowano w Warszawie od 2013 roku. Do jego obniżenia przyczyniła się wysoka absorpcja netto, która po czterech kwartałach wyniosła niemal 380 000 mkw. i była najwyższa w historii warszawskiego rynku biurowego. Pomimo dużego wolumenu powierzchni w budowie, oczekuje się dalszego spadku współczynnika pustostanów, przede wszystkim dzięki ograniczonej nowej podaży w 2018 roku i utrzymaniu popytu na biura na wysokim poziomie.

 


3.0
Napisz pierwszy komentarz