Assa Abloy

Siedziba Bloomberga na miejscu rzymskiej świątyni

Siedziba firmy Bloomberg w Londynie (fot. James Newton)
W londyńskim City otwarto europejską siedzibę firmy Bloomberg. Budynek został zaprojektowany przez zespół Foster + Partners pod kierunkiem samego Normana Fostera.

Bloomberg to światowy potentat w dziedzinie mediów, danych finansowych i oprogramowania. W londyńskim City otwarto właśnie europejską siedzibę firmy. Obiekt ma ponad 100 000 mkw. i został już nominowany do kilku nagród architektonicznych.

Bezpłatna atrakcja kulturalna Londynu

Siedziba firmy Bloomberg powstała na miejscu rzymskiej świątyni Mitry. Dowodem tego są pozostałości po niej, które zostały znalezione podczas budowy obiektu. Na ogólnodostępnej wystawie w podziemiach budynku można obejrzeć części konstrukcji drewnianych oraz 400 drewnianych tabliczek do pisania wraz z innymi eksponatami. Wystawa zyskała nazwę Mitraneum i wg Bloomberga będzie ona stanowić „nową bezpłatną atrakcję kulturalną” Londynu.

Wnętrze, w którym ludzie czują się lepiej

Wnętrze budynku zostało wykończone materiałami sprzyjającymi pozytywnemu samopoczuciu pracowników oraz nawiązującymi do usytuowania obiektu. Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać historyczny i sytuacyjny kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia – powiedział Michael Jones, architekt projektu. 

Dla Normana Fostera drewno było naturalnym wyborem ze względu na zrównoważony rozwój. Nie chodzi tylko o to, że drewno jest surowcem odnawialnym, energooszczędnym i absorbującym dwutlenek węgla, ale też o to, że pomaga zachować równowagę środowiskową w szerszym kontekście. W budynku zasady zrównoważonego rozwoju odnoszą się także do dobrego samopoczucia jego użytkowników, a w otoczeniu naturalnych materiałów ludzie czują się lepiej – dodał Jones. Zgodność obiektu z zasadami zrównoważonego rozwoju oceniono na 98,5 proc. w ratingu BREEAM. Wynik ten jest rekordowo wysoką oceną przyznaną dla realizacji biurowej.

Drewno – kluczowy element koncepcji wnętrza budynku

Drewno we wnętrzu nowej siedziby Bloomberga nie jest jedynie motywem dekoracyjnym, ale stanowi też kluczowy element całej koncepcji wnętrza budynku, który wpisuje się w wymogi projektantów odnośnie do komfortu użytkowania i zgodności ze zrównoważonym rozwojem. Chcieliśmy zastosować drewno o ciepłej barwie, która z czasem jeszcze zyska na głębi i subtelności – powiedział Michael Jones. Takim drewnem jest np. czerwony dąb amerykański, którego znaczenie w tworzeniu estetyki wnętrza widać od momentu wejścia do lobby siedziby firmy Bloomberg. Ekspresyjną poskręcaną przestrzeń, nazwaną Vortex, czyli wir, tworzą łukowe, przecinające się ściany obłożone 1,858 mkw. czerwonego dębu.

W budynku wykorzystano znaczące ilości drewna, bowiem na same podłogi zużyto 37 160 mkw. czerwonego dębu amerykańskiego. Czerwony dąb wyróżnia się też w wielofunkcyjnej sali przy audytorium, przystosowanej do prowadzenia spotkań i prezentacji. Wykorzystano tu w sumie 1350 m³ czerwonego dębu amerykańskiego w postaci drewna klejonego. Przestrzeń sali definiują charakterystyczne ściany z desek umocowanych pionowo na sztorc.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz