Biurowy Mokotów przyjazny mieszkańcom i pracownikom

Rysunek poglądowy dla przestrzeni w kwartale ulic Domaniewska-Suwak-Konstruktorska-Postępu, opracowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy
Rysunek poglądowy dla przestrzeni w kwartale ulic Domaniewska-Suwak-Konstruktorska-Postępu, opracowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy
Czy Służewiec wreszcie będzie mógł pochwalić się przestrzenią publiczną przyjazną pracownikom i mieszkańcom? Z analizy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy wynika, że w tej części Mokotowa można atrakcyjnie zagospodarować aż 9800 mkw.

Atrakcyjna przestrzeń publiczna jest wyczekiwana przez wielu pracowników i mieszkańców Służewca, a termin jej utworzenia wydaje się być coraz bliższy. Wczoraj przedstawiciele Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przedstawili możliwość realizacji ciekawych inwestycji w tym obszarze. Mógłby tu powstać np. zielony deptak i park linowy. Prezentacja tego pomysłu była częścią debaty „Zieleń, relaks, rozwój”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie #Lepszy Służewiec, Dom Kultury Kadr oraz Katedrę Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Z naszej analizy wynika, że można tu atrakcyjnie zagospodarować aż 9800 mkw. – urządzić zieleń, zaproponować pawilon do tymczasowych działań, podest do tańczenia, leżaki, krzesełka, hamaki, wygospodarować miejsce dla foodtracków – powiedział Piotr Sawicki, Wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. 

Potrzeby użytkowników przyszłej przestrzeni zbada (na podstawie wytycznych miasta) Stowarzyszenie #Lepszy Służewiec. Następnie we współpracy z organizacją pracownia urbanistyczno-architektoniczna Proinwestycja Katarzyny Łowickiej zaproponuje koncepcję urządzenia terenu. Jeśli uda się nawiązać współpracę z właścicielami działek okalających teren, to prototyp deptaku mógłby zostać udostępniony mieszkańcom i pracownikom jeszcze w te wakacje. Następnie mógłby powstać park linearny, który biegłby od stacji PKP Służewiec, przy linii kolejowej wzdłuż ul. Suwak w kierunku ul. Woronicza aż do ul. Racjonalizacji. Krok ten typowany jest m.in. przez Zarząd Zieleni. Teren łączyłby się z planowanym deptakiem w kwartale ulic Suwak-Konstruktorska-Postępu-Domaniewska. Ta realizacja będzie jednak bardziej czasochłonna, chociażby ze względu na sprawy własnościowe.
Trzeba myśleć perspektywicznie nad systemem powiązań zielonych i rozwijać je, łącząc na przykład z pięknymi obszarami na zielonym Ursynowie czy Ochocie – dodał Marek Piwowarski dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

To doskonała wiadomość dla stu tysięcy osób pracujących na Służewcu i kilku tysięcy mieszkańców wprowadzających się do nowo powstających mieszkań. Służewiec jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części Warszawy. Zapewnienie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, funkcjonującej także poza godzinami pracy i w weekendy, jest tu więc nie tyle przywilejem, co koniecznością. Zabiegamy o to od dwóch lat, od początku istnienia Stowarzyszenia. Warto pamiętać, że tereny publiczne służą nie tylko do odpoczynku i rozrywki, ale w przypadku dzielnic biznesowych stanowią istotną przewagę konkurencyjną w przyciąganiu międzynarodowych inwestorów. Tak się dzieje np. w Manchesterze, który promując Dzielnicę Innowacji Manchester Corridor, główny nacisk kładzie na kilkuhektarową zieloną przestrzeń służącą networkingowi, czyli Circle Square – skomentowała Karina Koziej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia #Lepszy Służewiec.

 

  • 1
  • 2

4.0
Napisz pierwszy komentarz