Assa Abloy

Dwa hektary dostaną nowe życie

Zabytkowe budynki magazynowe dawnych zakładów włókienniczych Karola Wilhelma Scheiblera
Ruiny dwóch zabytkowych budynków dawnych zakładów włókienniczych Scheiblera już wkrótce zostaną odrestaurowane. Będą one stanowić część wielofunkcyjnego kompleksu Textorial Park II. Dzięki działaniom placemakingowym zaniedbana obecnie przestrzeń zmieni się w atrakcyjne miejsce.

Textorial Park II

Rusza nowa inwestycja firmy St. Paul's Developments Polska. Inwestor znany jest już m.in. z realizacji zespołu biurowego Textorial Park, a obecnie rozpoczął drugą fazę rewitalizacji pofabrycznego terenu, na którym niegdyś działała fabryka Scheiblera. St. Paul's Developments Polska zdecydował się ratować to, co zostało z dawnych magazynów przy bocznicy kolejowej. Dzięki jego działaniom powstanie wielofunkcyjny kompleks oraz ogólnodostępna, atrakcyjna przestrzeń publiczna o powierzchni blisko 9000 mkw. z placem wypełnionym zielonymi wyspami zachęcającymi do relaksu. 

Pofabryczne ruiny nabiorą miejskiego charakteru

Budynki magazynowe zakładów włókienniczych Karola Wilhelma Scheiblera powstały w latach 80. i na początku lat 90. XIX w. Zostaną one odrestaurowane i wkomponowane w nową architekturę kompleksu Textorial Park II stanowiącego drugą fazę projektu Textorial. Projekt uzupełni nowy 5-kondygnacyjny budynek biurowy wraz z garażem podziemnym. Łącznie powstanie 26 000 mkw. powierzchni najmu. Projekt rewitalizacyjny otrzymał już prawomocne pozwolenia na budowę. Wg inwestora planowany kompleks biurowo-usługowy ze względu na zróżnicowane funkcje będzie miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców również po godzinach pracy biur oraz w weekendy.

Miejsce z klimatem

Projekt zagospodarowania terenu Księżego Młyna, na którym powstanie Textorial Park, przygotuje pracownia Horizone Studio z Krakowa. O historycznym rodowodzie miejsca będą przypominały zabytkowe budynki wkomponowane w konstrukcję ze szkła i cegły. Chcemy wydobyć ogromny potencjał tego miejsca, spowodować, że będzie to wyznacznik stylu życia i pracy. Będzie to przestrzeń, którą docenią najemcy, ale - co szczególnie dla nas ważne - docenią także pracownicy najemców, którym będzie się tam wygodnie pracować i spędzać czas. Łódź wzbogaci się przy tym o nowe ciekawe ogólnodostępne miejsce – powiedziała Anna Banaś, prezes St. Paul's Developments Polska.
Celem placemakingowych działań jest stworzenie atrakcyjnego miejsca w zaniedbanej obecnie przestrzeni. Na klimat miejsca będą wpływały sąsiadujące tereny zielone, łączące się z Parkiem Źródliska. Atutem inwestycji jest też dobra komunikacja. Dzięki wspólnemu działaniu miasta, inwestorów i architektów za kilka lat nie będzie już na Księżym Młynie zrujnowanych zabytkowych budynków do wyremontowania czy adaptacji, ale chyba nikomu nie będzie z tego powodu przykro – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. 
Inwestor wierzy, że obszar ten stanie się miejscem spotkań. Sprzyjać temu będą sezonowe atrakcje, ogródki, miejsca do siedzenia, leżaki i huśtawki oraz plac zabaw dla dzieci. W części usługowej powstanie klub fitness, przedszkole, restauracja, bary kawowe i piekarnia typu wine&bread. Inwestor przewiduje też miejsca dla publicznej biblioteki, punktu naprawy rowerów, punktu medycznego i biur coworkingowych.

Księży Młyn już dzisiaj stawiany jest w Europie za przykład modelowej rewitalizacji. Co ciekawe, zmiany zapoczątkowali prywatni inwestorzy, którzy już kilkanaście lat temu zaczęli adaptować pofabryczne zabytki do nowych funkcji. Dzięki temu dzisiaj Księży Młyn to nie tylko zyskująca na popularności atrakcja turystyczna, ale także miejsce, które zapełniło się nowymi mieszkańcami i pracownikami, bo powstało tu mnóstwo mieszkań i najwyższej klasy biur, ale także cenionej gastronomii i punktów usługowych stwierdziła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

 


0.0
Tagi: Łódź
Napisz pierwszy komentarz