Proton Office

Polska liderem certyfikacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
PLGBC wydało nowy raport „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach”. Podsumowuje on okres pomiędzy marcem 2017 r. a marcem 2018 r.


Rys. 3: Podział branżowy wszystkich budynków

Jak wynika z przygotowanego przez PLGBC raportu „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach” w porównaniu z rokiem poprzednim udział certyfikowanych biurowców utrzymał się praktycznie na tym samym poziomie, osiągając prawie 67 proc. Spadek (o 4 proc.) zanotowały nieruchomości handlowe. Jego przyczyną jest nieodnowienie przez niektóre centra handlowe certyfikatów BREEAM In-Use. Natomiast liczba certyfikowanych budynków o przeznaczeniu przemysłowym wzrosła o 2 proc., a mieszkaniowych o ponad 1 proc. Obiekty hotelarskie i szkolne pozostały na tym samym poziomie.

W Polsce pod koniec 2017 r. było dostępnych prawie 9 700 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego aż 62 proc. stanowi powierzchnia certyfikowana. Świadczy to przemianach rynku. Obecnie w branży nieruchomości biurowych certyfikacja stała się już standardem. Obiecujące wyniki notuje również sektor handlowy, w którym udział certyfikowanej powierzchni wynosi 32 proc. całkowitej dostępnej nowoczesnej powierzchni handlowej (3 900 000 z 11 700 000 mkw.).

Podsumowaniem, a i powodem do dumy niech będzie porównanie liczby certyfikowanych obiektów BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL w 14 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie wyraźnie widać mocną pozycję Polski jako lidera tego zestawienia: z 1 051 takich obiektów, w naszym kraju wybudowanych jest 502, czyli 48 proc. – podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

 

  • 1
  • 2

5.0
Tagi: PLGBC
Napisz pierwszy komentarz