Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Coraz trudniej o biuro w stolicy

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
W Warszawie spada poziom pustostanów. W centrum miasta coraz trudniej o wymarzone biuro.
Warszawski rynek biurowy jest największy nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszy się on także dużym zainteresowaniem odbiorców. Rosnący popyt przy jednoczesnym braku nowych powierzchni biurowych spowodował, że poziom pustostanów jest najniższy od 5 lat. Jak wynika z raportu CBRE „Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2018”, wynosi on obecnie 10,8 proc. (na koniec 2017 roku 11,7 proc.). Szczególnie spadek poziomu pustostanów jest widoczny w centrum stolicy, gdzie niewynajętych powierzchni jest znacznie mniej (wskaźnik wyniósł 7,3 proc.). Eksperci CBRE zauważają, że jest to najniższy poziom do prawie 2 lat, a przewaga rynkowa przesuwa się w stronę właścicieli nieruchomości. 
 
Na koniec I kw. 2018 r. łączna powierzchnia zasobów biurowych w Warszawie wynosiła 5,3 mln mkw. W br. zostały oddane do użytku jedynie dwa biurowce, a ich łączna powierzchnia to 24 000 mkw. (jest to aż o 2/3 mniej niż w IV kw. 2017 r.). Jednak eksperci CBRE zauważają, że przyszłość zapowiada się lepiej, bowiem w realizacji są kolejne inwestycje, które zapewnią 882 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie. Popyt na warszawskie biura wciąż jest na wysokim poziomie. W ciągu trzech miesięcy najemcy wynajęli w stolicy łącznie ponad 200 000 mkw. powierzchni. 
 
Prężnie rozwijające się gospodarki Europy i Polski potęgują popyt na powierzchnie biurowe zarówno ze strony działających już w Warszawie jak i nowych najemców. Zainteresowanie stolicą, rośnie głównie z uwagi na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. Jednak coraz trudniej o duże powierzchnie dostępne jeszcze w tym roku oraz w pierwszej połowie przyszłego roku, które odpowiadają na potrzeby organizacji, np. wynajęcie kilku sąsiadujących pięter. Stopa pustostanów jest najniższa od kilku lat i zakładamy, że utrzyma swój spadkowy trend do połowy 2019 roku. Co więcej, w tym roku wzmocni ją luka podażowa. Najemcy będą musieli podejmować szybkie decyzje, żeby zagwarantować dla siebie atrakcyjną powierzchnię, szczególnie jeśli interesuje ich Centrum. W tej części stolicy w I kwartale br. współczynnik pustostanów wyniósł tylko 7,3 proc., a aktywność najemców, pierwszy raz od połowy 2015 roku, była wyższa niż w innych lokalizacjach – komentuje Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.
 
Pełna wersja raportu CBRE „Rynek Powierzchni Biurowych w Warszawie po I kw. 2018” jest dostępna tutaj.
 

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
mantra