Kinnarps Polska Sp. z o.o.

„Nowe życie" zabytkowego terenu przy ul. Garbary w Poznaniu

Vastint zrewitalizuje zabytkowy teren przy ulicy Garbary w Poznaniu
Vastint Poland kupił teren starej Rzeźni Miejskiej i planuje przekształcić go w wielofunkcyjny obszar, na którym nie zabraknie miejsc do pracy, mieszkań i ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.

Zakupiona przez Vastint Poland nieruchomość znajduje się w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Jest to teren starej Rzeźni Miejskiej. W 1900 r. zostały tu otwarte zakłady mięsne stanowiące jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w ówczesnej Europie. W latach 90. XX w. produkcja została przeniesiona poza miasto i od tego czasu budynki zakładowe są niewykorzystywane. Vastint Poland postanowił na nowo zdefiniować funkcje i kształt tego kwartału miasta. Na powierzchni niemal 5,5 hektarów powstaną miejsca do pracy, mieszkania oraz ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Przewidywana powierzchnia przyszłej zabudowy to ok. 70 000 mkw. Obiekty zachowają postindustrialny styl dawnych zakładów. 

Wstępna koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia. Powstanie tu ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych. Pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie na funkcje mieszkalne z elementami usług. Prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata. Mam nadzieję, że ich ostateczny kształt spotka się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców Poznania – mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland. 

Inwestycje o takiej skali nie biorą się znikąd, impuls dają inwestycje miejskie. Stwarzają one warunki do realizacji takich projektów, jak zagospodarowanie terenu po Starej Rzeźni Miejskiej. Nasze działania, jako władz miasta, ukierunkowane są na powrót ludzi do centrum. Wiemy też, czego potrzebują inwestorzy, by podejmować decyzje o swoich projektach. A dzięki takim decyzjom ożywają konkretne obszary. Ten projekt przywrócić świetność historycznym budynkom. Przekształci ten obszar w interesujący architektonicznie fragment centrum, zapełniając go ludźmi – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Garbary będą trzecia inwestycją Vastint w Poznaniu. Aktualnie deweloper buduje drugi etap kompleksu biurowego Business Garden przy ul. Kolorowej oraz planuje realizację projektu mieszkaniowego Porotowo na Starołęce.

 


3.0
Tagi: Vastint
Napisz pierwszy komentarz
mantra