Giant

Odzyskiwanie wody w budownictwie zrównoważonym

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Woda w budynkach biurowych stanowi znaczny koszt eksploatacyjny. Warto pamiętać, że istnieją rozwiązania z zakresu recyklingu wody, które pomagają go obniżyć.

Woda jest wciąż niedocenianym aspektem oszczędności w wielu nowo budowanych obiektach. Tymczasem, stanowi ona znaczący koszt eksploatacyjny zarówno dla właścicieli, jak i najemców budynków biurowych.

Stosując różne rozwiązania z zakresu recyklingu wody szarej czy zagospodarowania wód deszczowych można nie tylko obniżyć te koszty, ale także osiągnąć korzyści dla środowiska, czy uzyskać punkty do certyfikacji budynków. Często stanowią one też realne rozwiązanie problemów projektowych dla inwestora.

Nowe prawo wodne

Eksperci stowarzyszenia OSWBZ twierdzą, że nowe prawo wodne (uchwalone na początku br.) nałoży spore opłaty na odbiorców przemysłowych i komercyjnych za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Wprowadzone zostaną również dodatkowe opłaty za odprowadzenie wód opadowych z powierzchni utwardzonych wokół budynków. Jak można poradzić sobie z tymi wyzwaniami? Chociażby poprzez zagospodarowanie zużytej (pochodzącej z pryszniców i umywalek wody), jej oczyszczenie i/lub odzysk wody deszczowej.

Odzysk wody

Systemy do recyklingu wody szarej i odzysku wody deszczowej wdrażane są w wielu nowych biurowcach. Skanska stosuje je np. w budynkach Green Corner, Atrium 2 oraz najnowszym Generation Park. Jak wynika z doświadczenia tej firmy, przy odpowiednio wczesnym uwzględnieniu w projekcie rozwiązania te są łatwe do wdrożenia, działają bezawaryjnie i pozwalają wprowadzić oczyszczoną wodę szarą i wodę deszczową do spłuczek w toaletach, a także do podlewania zieleni czy innych czynności sanitarnych. Co ciekawe, jakość wody po względem np. przejrzystości czy zapachu nie odbiega od wody z przyłącza miejskiego. Również dział zarządzania nieruchomościami Cushman & Wakefield potwierdza, że w budynkach zarządzanych przez ich zespół nie występują istotne problemy eksploatacyjne.

Jak zauważają przedstawiciele Green Water Solutions (specjalizujący się we wdrożeniach podobnych systemów), w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ciągle rośnie zainteresowanie tego typu projektami, a wśród inwestorów stosujących podobne rozwiązania są silni gracze niemal wszystkich segmentów polskiego rynku nieruchomości. Marcin Kłosowski z Green Water Solutions twierdzi, że obecnie w Polsce powstaje co najmniej kilkadziesiąt budynków wyposażonych w najnowocześniejsze technologie w zakresie odzysku wody. Jego zdaniem, poprzez dokładne określenie parametrów zużycia wody w budynku niemal zawsze możliwe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań o perspektywie zwrotu poniżej 10 lat. Ważne jest jednak, by przystosowanie instalacji po stronie budynku zostało przewidziane już na wczesnym etapie projektowania inwestycji.

 


3.0
Napisz pierwszy komentarz