Biurowe lokalizacje przyszłości

Jaki będzie biurowy krajobraz Warszawy w przyszłości? Które lokalizacje biurowe zyskają na znaczeniu? Jaki wpływ na nie ma rozwój komunikacji miejskiej?

Lokalizacje biurowe a komunikacja miejska

Na komercjalizację biurowców, a także ich wartość wpływa lokalizacja, w tym dostęp do transportu publicznego. Rozwój komunikacji może zachęcać inwestorów do realizowania projektów biurowych w danym miejscu. Z tego powodu do 2021 r. niektóre lokalizacje biurowe powinny zyskać na znaczeniu. Jak wynika z raportu CBRE, ZDG TOR, ZTM oraz Placemakers „Warszawskie biura na nowych torach. Biurowa mapa Warszawy a rozwój komunikacji publicznej 2018-2021”, zainteresowaniem inwestorów będą się cieszyć: rondo Daszyńskiego, Dworzec Gdański i okolice metra Wilanowska. 
 
Dla pracowników dogodna lokalizacja biura to coraz częściej kluczowy czynnik wpływający na decyzję o wyborze nowego pracodawcy. Oczywiście miejsce jest tym atrakcyjniejsze, im lepiej rozwinięta infrastruktura komunikacyjna. Dlatego nowe biura w Warszawie będą powstawały w miejscach dobrze skomunikowanych, zwłaszcza transportem szynowym. Będzie to wspierane przez trend odchodzenia od samochodów na rzecz komunikacji miejskiej, który coraz częściej jest pochodną preferencji samych pracowników, ale też działań ze strony miasta. Ograniczanie liczby miejsc parkingowych, wzrost opłat za postój czy więcej ulic z ograniczonym ruchem samochodowym to przykłady działań, które zostaną wdrożone, żeby rozładować korki w stolicy – mówi Joanna Mroczek, Senior Director w CBRE. 
 

Rondo Daszyńskiego – tu powstaje połowa warszawskich biurowca

Rondo Daszyńskie to miejsce, w którym rozwija się rynek biurowy. W latach 2018-2021 liczba zlokalizowanych tu biurowców wzrośnie z 22 do 37. W tych okolicach w budowie jest 424 000 mkw. powierzchni, czyli 48 proc. całkowitej powierzchni biur realizowanych obecnie w Warszawie. W 2021 r. będzie tu pracować ok. 90 tys. pracowników, co z kolei stanowi wzrost o 60 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
 
Już teraz powinniśmy się przygotować do dynamicznego wzrostu liczby biur i pracowników na Woli. Oczywiście pomoże rozbudowa II linii metra, ale zbliżający się remont linii średnicowej i zablokowanie ulicy Towarowej znacznie utrudnią przejazd w osi północ-południe, chociażby na Żelaznej oraz spowodują utrudnienia w ruchu poprzecznym – w Alejach Jerozolimskich oraz w ciągu Kasprzaka, Prosta. Dlatego już teraz podpowiadamy jak się na to przygotować – mówi Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.
 

Marszałkowska coraz bardziej biurowa

Jednym z najlepiej skomunikowanych obszarów Warszawy jest rejon skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz odcinek ul. Marszałkowskiej do Alei Jerozolimskich, ponieważ to właśnie tędy przebiegają dwie linie metra, średnicowa linia kolejowa i dwie trasy tramwajowe.
 
Nic więc dziwnego, że w ciągu najbliższych lat wzrośnie liczba zlokalizowanych tu biurowców. Do czterech lat ich liczba powinna zwiększyć się do 18 budynków (z 13). Co za tym idzie, wzrośnie także liczba pracowników. W przyszłości może ona wynosić niemal 15 tys. pracowników, co stanowi wzrost o 170 proc. Powstaje tu m.in. Centrum Marszałkowska, która jest pierwszym zintegrowanym z metrem obiektem handlowo-biurowym. 
 
Eksperci CBRE oraz ZDG TOR zauważają, że obecnie w tej części miasta układ drogowy z podporządkowany jest ruchowi samochodowemu. Ta sytuacja powinna jednak ulec zmianie, poprzez: budowę kolejnych przejść dla pieszych czy powiększenie przystanków.
 

Rejon Dworca Gdańskiego zyska na znaczeniu

 
Kolejna warszawska lokalizacja biurowa, która przyciąga rozbudowaną komunikacją miejską to Dworzec Gdański. To właśnie tu znajduje się jedyny prawdziwy węzeł przesiadkowy pomiędzy metrem, tramwajami i koleją. Co więcej, podczas remontu linii średnicowej rejon ten będzie najważniejszym węzłem komunikacyjnym stolicy. W okolicach Dworca Gdańskiego również powstają nowe biurowce. W 2021 r. ich liczba wzrośnie z 7 do 12 budynków, a liczba pracowników zwiększy się do niemal 28 tys. (jest to wzrost o aż 105 proc.). 
 

Lokalizacja biurowa z potencjałem

Nieoczywistą lokalizacją biurową jest Metro Wilanowska. Eksperci CBRE oraz ZDG TOR ten rejon będzie ceniony przez firmy szukające miejsc o cenach podobnych do cen czynszów w dzielnicy Służewiec. Oferuje on dobrą dostępność komunikacyjną i bliskości głównych arterii miasta. W w 2021 r. może pracować tu 23 tys. osób (wzrost o 27 proc.). 
 

Raport „Warszawskie biura na nowych torach. Biurowa mapa Warszawy a rozwój komunikacji publicznej 2018-2021” do pobrania pod adresem: http://zdgtor.pl/publication/warszawskie-biura-na-nowych-torach/

 


0.0
Tagi: CBRE Warszawa
Napisz pierwszy komentarz