bcb wrzesień 2020

Poznań przyjazny biznesowi

Poznań (fot. pixabay.com)
Poznań (fot. pixabay.com)
Poznań chce przyciągać biznes. Miasto rozwija się, pojawiają się w nim kolejne firmy, a te już obecne decydują się na poszerzenie zakresu działań. To wszystko sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne biura.

Poznań – miasto dla biznesu

Obecnie Poznań jest jedną z ważnych lokalizacji biznesowych w Polsce. Składa się na to wiele czynników, m.in. infrastruktura transportowa, dostęp do wykwalifikowanych pracowników (Poznań to uznany ośrodek akademicki), rozwinięty rynek pracy czy rosnąca liczba nowoczesnych biur. 

Poznań to miasto idealne dla biznesu - znaleźliśmy się w TOP 3 rankingu średniej wielkości miast europejskich przyjaznych biznesowi, prowadzonym przez FDI Magazine. Najlepszą rekomendacją dla doskonałych warunków inwestycyjnych naszego miasta są jednak firmy, które Poznań wybrały. Franklin Templeton Investments, GSK Services, MAN Accounting Center, Rockwool, Carlsberg czy Sii - to zaledwie kilku uznanych inwestorów, którzy z powodzeniem prowadzą tutaj swój biznes, oferując także możliwości rozwoju zawodowego. Dodatkowo, cały czas pracujemy między innymi nad rozwojem infrastruktury czy pakietu zachęt inwestycyjnych, dzięki czemu jesteśmy na tzw. short liście kolejnych globalnych firm – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Nowoczesne biura w Poznaniu

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Poznaniu kształtuje się na poziomie 455 000 mkw. Pod względem wielkości jest to zatem szósty z polskich rynków biurowych. Prognozy dla tego rynku są optymistyczne. Jego dalszy rozwój może sprawić, że w przyszłym roku całkowite zasoby powierzchni biurowej osiągną pół miliona mkw.

W ubiegłym roku Poznań odnotował rekordowy poziom popytu na biura, który przekroczył 78 000 mkw. Właśnie w tym mieście zawarto też największą w 2017 r. transakcję najmu – 25 500 mkw. w kompleksie Nowy Rynek. Bardzo dobre wyniki poznańskiego rynku biurowego to rezultat mocnej pozycji inwestycyjnej miasta, będącego jedną z ważnych lokalizacji dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Perspektywy dalszego rozwoju są optymistyczne - aktywność biznesowa w Poznaniu stale rośnie, zarówno ze strony firm już tutaj obecnych, jak i nowych inwestorów. To z kolei będzie napędzać dalszą aktywność budowlaną – komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Poznańskie biura szybko zyskują najemców, co wiąże się ze spadkiem wskaźnika pustostanów. Obecnie jest on jednym z najniższych w Polsce i wynosi mniej niż 9 proc. To z kolei wiąże się ze wzrostem stawek czynszowych. Obecnie najwyższe czynsze transakcyjne mieszczą się w przedziale od 13,6 do 14,5 euro/mkw./miesiąc. 

Dobra lokalizacja dla pracowników

Poznań to jeden z istotnych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, co w praktyce oznacza, że miasto oferuje bardzo szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. To, w połączeniu z poprawą wynagrodzeń, które obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawia, że miasto przyciąga coraz więcej pracowników nie tylko z Polski, ale i całego świata. A według najnowszych danych z raportu Randstad Employer Brand Research pracownicy w pierwszej kolejności przy wyborze pracodawcy zwracają uwagę na atrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie i przyjazną atmosferę w firmie – dodaje Edyta Janas, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Randstad Sourceright EMEA.

 


1.0
Napisz pierwszy komentarz