Interbiuro - duży

Łódzki rynek w stanie równowagi

W Łodzi w I półroczu 2018 r do użytku oddano tylko jedną inwestycję: Biurowiec TME
W Łodzi w I półroczu 2018 r do użytku oddano tylko jedną inwestycję: Biurowiec TME
Z danych firmy Cresa Polska wynika, że łódzki rynek biurowy utrzymuje równowagę, chociaż była mu prognozowana duża fala podaży powierzchni biurowej.

Jak wynika z raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Łodzi, I połowa 2018 roku” opracowanego przez firmę Cresa Polska, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosły o 11 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Obecnie wynoszą one 439 300 mkw. W I połowie br. do użytku oddano tylko jedną inwestycję. Jest nią biurowiec TME.

Najemcy łódzkich biur najczęściej szukają powierzchni wokół centrum miasta. W pierwszych sześciu miesiącach br. wolumen transakcji wyniósł 27 800 mkw., z czego ponad 70 proc. stanowiły nowe umowy. Do największych umów najmu na łódzkim rynku biurowym w I połowie br. należą: renegocjacja najmu 4100 mkw. przez firmę GFT Poland w Sterlinga Business Center, wynajem 3700 mkw. przez Clariant w Monopolis M1 oraz renegocjacja najmu 2200 mkw. dokonana przez ING Bank Śląski w budynku Hammermed.

Obserwujemy duże zainteresowanie biurami coworkingowymi, szczególnie wśród firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w Łodzi, bądź są kilkuosobowymi filiami warszawskich spółek. Z kolei więksi najemcy o ugruntowanej pozycji rynkowej skupiają swoją uwagę na budynkach biurowych klasy A, które ułatwiają pozyskiwanie najbardziej utalentowanych pracowników – mówi Marta Pyziak, dyrektor łódzkiego biura firmy Cresa.

Na koniec II kw. br. stopa pustostanów wyniosła 8,6 proc. i była wyższa o 2,6 p.p. w stosunku do stanu na koniec I półrocza ubiegłego roku. Czynsze utrzymują się na stałym poziomie. Za biuro w centrum Łodzi trzeba zapłacić 9-14 euro/mkw. miesięcznie, natomiast poza centrum 8-12 euro.

Absorpcja w pierwszej połowie bieżącego roku w Łodzi wyniosła 8100 mkw. i była aż o ponad 70 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to jednak chwilowy spadek wynikający z aktualnie mniejszej ilości oddawanych do użytku budynków. Z nadejściem nowej fali podaży i uwzględniając umowy zawierane przez właścicieli realizowanych obiektów, można spodziewać się znaczącego wzrostu tego wskaźnika począwszy od drugiej połowy roku – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Ksawery :
Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wzrosła dwukrotnie https://walterherz.com/pl/a/wartosc-inwestycji-w-nieruchomosci-komercyjne-w-polsce-wzrosla-dwukrotnie
12 września 2018 10:04
Interbiuro - duży
mantra