Archiwum Państwowe w Białymstoku zmienia lokalizację

|
Archiwum Państwowe w Białymstoku
Archiwum Państwowe w Białymstoku
Trwa przenoszenie akt z dotychczasowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku. W obiekcie, który zostanie udostępniony użytkownikom z początkiem listopada tego roku, zastosowano m.in. posadzki żywiczne wykonane w oryginalnej technologii Peran STB.

Nowe archiwum jest ulokowane przy ul. Adama Mickiewicza 101. Inwestycja została wybudowana w celu stworzenia optymalnych warunków pracy w archiwum, a także dobrych warunków udostępniania archiwaliów klientom. Dotychczasowa lokalizacja mieściła ok. 4 km akt, tymczasem magazyny nowego archiwum zmieszczą ich aż 11 km.


Oryginalnym elementem nowej lokalizacji jest jej elewacja w formie rotundy ozdobionej perforowanymi miedzianymi blachami. Archiwum zostało również wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań, tj. system BMS do zarządzania budynkiem, pozwalającym na kontrolowanie wilgotności i temperatury w pomieszczeniach. Wprowadzono także zabezpieczenia na wypadek pożaru, zalania czy włamania.


Powierzchnia obecnego archiwum wynosi 1200 mkw. i została wykonana ze specjalistycznych posadzek Peran STB Compact. Oryginalna technologia i materiały zostały dostarczone przez firmę Flowcrete Polska. Kolory jasnego beżu i szarości, w jakich zostały skomponowane posadzki, świetnie wpisały się w surową, minimalistyczną estetykę wnętrz.


Peran STB to posadzki, które cechuje wysoka odporność na takie czynniki jak ścieranie, zarysowania i uderzenia. Stosuje się ją w zakładach przemysłowych czy też obiektach użyteczności publicznej. Wykonuje się ją z bezbarwnej żywicy epoksydowej i barwionego piasku kwarcowego, nadającego jej antypoślizgowe wykończenie na betonowym podłożu.


Koncepcję gmachu obiektu wykonała białostocka firma Arkon Jan Kabac, a projekt budowlany został wykonany przez biuro Mateusz Wejchert Architekt. Generalny wykonawca to firma SKANSKA S.A.

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz