Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Rekordowa aktywność inwestorów z Korei Południowej

|
Tomasz Buras, ekspert Savills, fot. materiały prasowe
Tomasz Buras, ekspert Savills, fot. materiały prasowe
Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Korea Południowa zajmuje 3. miejsce pod względem inwestowania w Polsce kapitału zagranicznego pochodzącego spoza Europy.

Do końca października br. południowokoreańscy przedsiębiorcy prowadzili 53 projekty o łącznej wartości przekraczającej 3 mln dolarów. Dzięki nim stworzono 22 tys. nowych miejsc pracy. W Polsce działa ok. 260 marek z Korei Południowej, przede wszystkim są to firmy specjalizujące się w branży motoryzacyjnej i elektronice.

Znakomitym przykładem jest fabryka firmy SK Innovation. Powstanie ona w Dąbrowie Górniczej, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która z kolei niedawno została wybrana drugą najlepszą strefą ekonomiczną na świecie według rankingu fDi Markets – dodaje Tomasz Buras, CEO Savills w Polsce.

Co więcej, południowokoreańscy inwestorzy chętnie przeznaczają swoje środki na rozwój europejskiego sektora nieruchomości. Firma doradcza Savills podaje, że w I półroczu 2019 r. Koreańczycy nabyli obiekty za 6,2 mld euro. Biorąc pod uwagę dotychczasową aktywność inwestorów z Korei Południowej, jest to rekordowa kwota. Głównym celem inwestycyjnym są w tym przypadku nieruchomości biurowe. Według danych Savills, nabywanie biurowców obejmowało 88 proc. wszystkich transakcji z udziałem zagranicznego kapitału. Na 2. miejscu pod względem zainteresowania południowokoreańskich inwestorów w 2019 r. znalazły się powierzchnie magazynowe (11 proc. wszystkich transakcji).

Polskie nieruchomości są nabywane przez przedsiębiorców z Korei Południowej od 2016 r., kiedy firmy GLL RE Partners i Hana Financial Group kupiły 2 budynki Amazon. Kolejne transakcje przeprowadzono w 2018 i 2019 r. Do Koreańczyków należą już: 4 obiekty Amazon, biurowce Cedet i Lixa A i B oraz centrum dystrybucyjne Zalando i centrum logistyczne Eurocash.


5.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
mantra