bcb wrzesień 2020

Katowicki biurowiec wyróżniony międzynarodowym certyfikatem

|
Biurowiec im. Konrada Blocha otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, źródło: materiały prasowe partnera
Biurowiec im. Konrada Blocha otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, źródło: materiały prasowe partnera
Biurowiec im. Konrada Blocha zlokalizowany w Katowicach otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Final BREEAM International New Construction 2016 na poziomie Outstanding. Jest on przyznawany energooszczędnym budynkom, w których nacisk położono na komfort pracy.

Nagrodzony biurowiec stanowi część kompleksu GPP Business Park, położonego na północy Katowic, w rejonie ulicy Konduktorskiej w Wełnowcu. Obiekt oddano do użytku w 2019 r. Jest on jedynym w Polsce biurowcem, który produkuje więcej energii niż wynosi jego zapotrzebowanie. Zastosowano w nim system trigeneracji i pomp ciepła w celu osiągnięcia efektu dodatnio energetycznego i cieplnego. Zamontowano także panele fotowoltaiczne w celu zwiększenia zdolności produkcji energii z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Efekt spotęgowano poprzez zastosowanie ulepszonych materiałów budowlanych o niższym współczynniku przenikania. Zwiększenie efektywności energetycznej uzyskano również poprzez użycie autorskiego systemu BMS (Building Management System) sterującego żaluzjami, oświetleniem i wentylacją powierzchni biurowej w jednej sieci.

Wyjątkowość kompleksu budynków biurowych GPP Business Park polega głównie na zastosowanych technologiach, które od samego początku przewidywały i wyprzedzały przyszłe regulacje unijne dotyczące szeroko rozumianych zagadnień energooszczędności i pasywności – podkreślił Adrian Staszczyszyn, Architect Associate, group-arch sp. z o.o. – Dzięki tak świadomemu podejściu GPP Business Park jest w znacznym stopniu samowystarczalny, przy zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania – dodał.

 

Pasieka na dachu biurowca

W pomieszczeniach biurowych zastosowano aktywne belki chłodząco-grzewcze wyposażone w możliwość indywidualnej regulacji temperatury. Świeże powietrze generuje centrala z odzyskiem ciepła i wilgoci - to rozwiązanie również przyczynia się do niższego zużycia energii. Ponadto centrala utrzymuje wilgotność powietrza w przedziale 40-60 proc., co jest najbardziej korzystne dla zdrowego funkcjonowania człowieka. W procesie nawilżania powietrza wykorzystywane są także jony srebra, które eliminują drobnoustroje, bakterie, wirusy i grzyby. To jednak nie koniec ekologicznych rozwiązań służących zarówno ludziom, jak i środowisku naturalnemu. Na terenie kompleksu zainstalowano bowiem budki dla ptaków i nietoperzy oraz hotel dla owadów. Dachy biurowców pokryto roślinami ogrodowymi, a na budynku im. Konrada Blocha zbudowano nawet pasiekę.

 

Certyfikat BREEAM dla biurowca im. K. Blocha

Te nowoczesne rozwiązania doceniło brytyjskie jury przyznając biurowcowi im. Konrada Blocha prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Final BREEAM International New Construction 2016 International na poziomie Outstanding. Otrzymana nota jest najwyższą oceną dostępną w systemie Breeam, którą trudno jest osiągnąć z uwagi na konieczność wdrożenia wymagań ponadstandardowych we wszystkich kategoriach. Dopiero spełnienie ponad 85 proc. wszystkich wymagań certyfikacji, zapewniających dbałość o zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektu oraz środowisko naturalne, daje możliwość otrzymania tak wysokiej oceny.

Posiadanie certyfikatu BREEAM z najwyższą możliwą oceną zdecydowanie podnosi wartość obiektu. Wiele przedsiębiorstw i korporacji prowadzi politykę proekologiczną w ramach swoich działań i chętnie wybiera na siedzibę firmy obiekt, którego charakter będzie zbieżny z ich podejściem do ochrony środowiska. Często jest to nawet wymóg, aby siedziba firmy posiadała taki certyfikat ponieważ jego posiadanie oznacza większy komfort pracy w budynku – mówi Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park S.A.


0.0
Napisz pierwszy komentarz