Giant

Krakowski biurowiec wyróżniony nagrodą BREEAM Award 2022

|
Najbardziej ekologicznym budynkiem Europy Środkowej i Wschodniej został V.Offices. Krakowski biurowiec to doskonały przykład odpowiedniego podejścia do tematyki zrównoważonego budownictwa. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie przez niego ekologicznej nagrody BREEAM Award 2022.

Krakowski V.Offices uznany za najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowej i Wschodniej

V.Offices znajduje się w centrum Krakowa. To inwestycja biurowa, która została zaprojektowana i wzniesiona zgodnie z zasadami zrównoważonego, proekologicznego rozwoju. Inwestorem obiektu jest AFI Europe Poland, natomiast projektem architektonicznym zajmowała się pracownia Iliard Architecture & Interior Design.

V.Offices to realizacja, która otrzymała nagrodę BREEAM Regional Award for Central and Eastern Europe. Wręczono ją w czasie gali w Londynie. Obiekt pokonał trzech rywali z Polski – SKYSAWA budynek B w Warszawie, M1 Łódź oraz M1 Poznań. Podczas międzynarodowego konkursu oceniano inwestycje komercyjne i publiczne z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej.

Organizatorem konkursu BREEAM Awards jest BRE Global, który zajmuje się oceną wydajności proekologicznych inwestycji. Organizacja opracowała skalę oceny jakości budynków, a także ich wpływu na środowisko. Jest to system stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie. Znany jest nam pod nazwą certyfikatu BREEAM.

Zeszłej wiosny V.Offices uzyskał rekordowy w naszym kraju wynik certyfikatu BREEAM (98,87 proc. wraz z notą „outstanding” na etapie realizacji inwestycji i przekazania budynku do użytkowania). Obiekt ten zdobył także drugą najwyższą ocenę na całym świecie pośród budynków biurowych. Wyprzedziła go wyłącznie londyńska siedziba koncernu mediowego Bloomberg.

V.Offices wykorzystuje rozwiązania, które pozwalają zredukować emisje, zużycie mediów oraz podnoszą komfort użytkowania. Zużycie wody ograniczono o 55,7 proc., pobór energii elektrycznej o 36,4 proc., natomiast emisję CO do atmosfery o 34 proc. Ciepło w budynku zapewnia kotłownia na paliwo gazowe, a całość uzupełnia system kolektorów słonecznych znajdujących się na dachu. W biurowcu zamontowano nowoczesne, energooszczędne windy. Ponadto wykorzystano strefowany, inteligentny system oświetlenia.

Zaletą są również wysokie parametry akustyki fasady. Powierzchnie biura zostały wykończone bez zawartości formaldehydu oraz lotnych związków organicznych. To tylko niektóre z zastosowanych w tej krakowskiej inwestycji rozwiązań, które ograniczają negatywny wpływ na planetę i pozytywnie wpływają na użytkowników.


0.0
Napisz pierwszy komentarz