PGE Narodowy

Kameralny biurowec przy zabytkowej willi Schindlera

|
Willa Schindlera w Krakowie, źródło materiały prasowe
Willa Schindlera w Krakowie, źródło materiały prasowe
Położona na krakowskim Zabłociu zabytkowa willa Oskara Schindlera ma zostać poddana rewitalizacji. W ramach inwestycji tuż obok stanie również drugi budynek o przeznaczeniu biurowo-usługowym.

Za projekt inwestycji odpowiedzialna jest krakowska pracownia projektowa STANDart Architekci. Zakłada on nie tylko rewitalizację stojącej przy ul. Romanowicza zabytkowej willi, ale również budowę nowego, sześciokondygnacyjnego budynku. W gmachu willi będą znajdować się tak, jak dotychczas, lokale mieszkaniowe. W dobudowanej części obiektu znajdą się natomiast przestrzenie biurowo-usługowe.

Na parterze oraz na pierwszym piętrze przewidziano przestrzeń przeznaczoną pod działalność gastronomiczną. Pozostałe kondygnacje mają zostać przeznaczone na powierzchnie biurowe typu open space pozwalające na wydzielenie powierzchni od 18 do 143 mkw. Pomiędzy budynkami zaplanowano wydzielenie zielonej strefy atrium, w której docelowo znajdzie się ogród restauracyjny. Projekt zakłada również utworzenie parkingu podziemnego z miejscami postojowymi do dyspozycji najemców. Na poziomie -1 znajdą się również pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi budynku. Stamtąd będzie można przedostać się do biur w Schindler's Office dedykowanym osobnym wejściem.

 

Kompleks ma łączyć tradycję z nowoczesnością

Całość projektu zostanie zrealizowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków przy jednoczesnym zastosowaniu aktualnych wymogów dotyczących warunków technicznych. Gwarantuje to utrzymanie najwyższych standardów, zarówno pod względem użytych materiałów, rozwiązań technicznych, jak i jakości wykonania – zapewnia na stronie internetowej Schindler’s House inwestor TEE Investment.

Charakter realizowanego kompleksu ma bowiem nawiązywać do jego zastanego otoczenia o industrialnym charakterze i przemysłowej historii. Projekt zakłada harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością. Ściany nowo dobudowywanego budynku zostaną wykonane technologią żelbetową oraz murowaną, a następnie wykończone elewacyjnymi płytami typu Trespa. Plan uwzględnił również montaż płaskiego zielonego stropodachu. Inwestor dysponuje już wydanym jesienią pozwoleniem na budowę. Zakończenie prac zapowiadane jest na drugą połowę 2022 r.

 

Willa znajduje się w południowej części Krakowa, gdzie na przełomie XIX i XX w. powstały liczne zakłady i fabryki. To właśnie ta zabudowa nadała okolicy charakter industrialny. Wpisana do ewidencji zabytków Willa Schindlera została wzniesiona pod koniec XIX w. i jest jednym z najstarszych obiektów przemysłowych na Zabłociu. Aż do czasów powojennych pełniła ona funkcję administracyjno-mieszkalną. Początkowo była częścią „Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego”. Następnie budynek pełnił funkcję zaplecza biurowego kompleksu fabryki „DEF - Deutsche Emailwarenfabrik” należącej do Oskara Schindlera, który zresztą mieszkał w Willi przez pewien czas. Budynek po wojnie przeszedł w ręce państwowe, a w 1993 r. – w prywatne. Ostatecznie trafił do portfela spółki TEE Investment, która podjęła się rewitalizacji zabytkowego obiektu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz