Giant

Wzrost aktywności najemców biur w stolicy

|
Warszawski rynek biurowy od początku roku urósł o 4 proc.
Warszawski rynek biurowy od początku roku urósł o 4 proc.
W III kwartale br. wynajęto ponad 149 tys. mkw. biur – to o 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Biura dostarczane na rynek są przednajęte średnio w 76 proc., a firmy coraz chętniej wynajmują większe biura.

Warszawski rynek biurowy od początku roku urósł o 4 proc. Warszawa dysponuje obecnie 6,16 mln mkw. powierzchni biurowej. Dodatkowo 374 tys. mkw. biur pozostaje jeszcze w budowie.

Z zaprezentowanej przez CBRE analizy danych, zebranych na podstawie 47 proc. podpisanych umów ze znanym skutkiem, wynika, że spora część najemców postanowiła zwiększyć swoją przestrzeń – aż 64 proc. z nich zdecydowało się na wynajęcie biur o większej powierzchni niż dotychczas. Z kolei zredukować wielkość wynajmowanej powierzchni postanowiło 12 proc. najemców.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez CBRE, na rynku biurowym można zauważyć pierwsze oznaki zwiększonej aktywności najemców. Jednak wyniki nadal są gorsze niż rok wcześniej. W III kwartale br. wynajęto ponad 149 tys. mkw. To oznacza, że całkowita aktywność najmu od stycznia do września br. wyniosła 398 tys. mkw. Jak wskazują eksperci, to tylko 12 proc. mniej w ujęciu rok do roku. Natomiast ostatni kwartał zakończył się wynikiem o 32 proc. lepszym niż ten odnotowany rok wcześniej.

W tym roku większość wynajmowanej powierzchni została podpisana jako nowe umowy najmu oraz renegocjacje – udział odpowiednio 43 proc. i 42 proc. Umowy przednajmu stanowiły natomiast 10 proc. popytu. Pozostałe 5 proc. powierzchni biurowej wynajęto w wyniku ekspansji. Umowy podnajmu objęły w tym roku 10 tys. mkw. – wynik ten stanowi 2,5 proc. całkowitego popytu i nie różni się zbytnio od poziomu z ostatnich lat.

 

Czy czeka nas luka podażowa?

Biura, które mają powstać w latach 2021-2024, są już przednajęte średnio w 25 proc. Co więcej, eksperci zapowiadają lukę podażową w latach 2023-2024 – ma to być wynik niewielkiej ilości rozpoczętych w ostatnim kwartale inwestycji. Może doprowadzić do spadku współczynnika pustostanów, który utrzymał się na poziomie 12,5 proc. w ujęciu kwartalnym – to efekt wskaźnika przednajmu na poziomie 76 proc., który pozytywnie wpłynął na współczynnik absorpcji – w III kwartale wyniósł on 56 tys. mkw. Zdaniem specjalistów luka podażowa może także skierować uwagę najemców na budynki w drugim cyklu najmu oraz starsze, które mogą wymagać nakładów, aby nadążyć za obecnymi standardami rynkowymi.

Na rynku biurowym dominują pozytywne nastroje, czego dowodem są rozpoczęte budowy, zwiększona liczba zapytań ze strony obecnych i nowych najemców na rynku oraz stabilne warunki najmu. Rośnie też absorpcja, która wynosi obecnie 63 tys. mkw. w skali roku. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami, które według naszych prognoz utrzymają się do końca tego roku. Chodzi głównie o oddanie do użytkowania budynków o wysokim wskaźniku przednajmu – zauważył Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.


0.0
Tagi: CBRE Warszawa
Napisz pierwszy komentarz