Giant

Czas na tanie biuro

Zdjęcie przedstawia przykładowe biuro Skanska Property Poland
Zdjęcie przedstawia przykładowe biuro Skanska Property Poland
Wynajem biura może być tańszy. Dzięki nowym technologiom oświetlenie w lokalu jeszcze w większym stopniu wpływa na płacone rachunki.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Skanska Property Poland we współpracy z firmą Philips wykazują, że różne konfiguracje oświetlenia mają realny wpływ na zużycie energii w lokalu. Pomiaru dokonano w laboratorium Philips w Kętrzynie. W trzech pomieszczeniach A, B i C, zainstalowano trzy różne sposoby oświetlenia, kolejno: świetlówki (bez systemu sterowania), świetlówki (wraz z systemem sterowania oraz czujnikami ruchu i światła) oraz energooszczędne oprawy LED (z takim samym systemem sterowania jak w pomieszczeniu B).

Badania prowadzone są od stycznia 2012 r. Przez 4 miesiące różnica w oszczędnościach pomiędzy pomieszczeniami A i B wyniosła ok. 38 proc, zaś między pomieszczeniami A i C - aż 65 proc. Jak widać oświetlenie może w dużym stopniu wpłynąć na zużycie energii.

Najemców do racjonalnego korzystania z energii dodatkowo zmotywować ma opłacanie we własnym zakresie rachunków za energię i wodę, oprócz podstawowych kosztów eksploatacji. Prócz mniejszych rachunków w konsekwencji zbliży to do jak najmniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego.


0.0
Napisz pierwszy komentarz