MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBusiness House logoINTERBIURO logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTorus logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoINTER-BUD logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPodium Investment logoVantage Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoSpectra Development logoKontor logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoTétris Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Liderzy wśród słabszych

Polska i Rosja są liderami wśród rynków inwestycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 80 proc. wszystkich transakcji regionu miało miejsce w tych dwóch państwach.

Rynki inwestycyjne regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie mają się najlepiej. Jak donosi CBRE, doradcza firma w sektorze nieruchomości, aktywność inwestycyjna w krajach CEE w pierwszej połowie 2012 r. spadła o 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Jednocześnie 83 proc. wszystkich transakcji miało miejsce w Polsce i w Rosji.

Łączna kwota transakcji inwestycyjnych zawartych w CEE w pierwszej połowie 2012 r. wyniosła ok. 2,1 mld EUR - z czego aż 854 mln EUR w Polsce. Przemysław Felicki z CBRE komentuje: Wraz z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, polski rynek jest najczęściej wymieniany przez inwestorów jako obszar ich zainteresowań. Na naszym rynku aktywne są fundusze inwestycyjne z Niemiec oraz inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, jak i lokalne podmioty. Mimo to, w bieżącym roku Polska może nie osiągnąć wolumenu transakcji, który zanotowaliśmy w 2011 r., czyli 2,5 miliarda euro. Należy przy tym pamiętać, że w ubiegłym roku Polska odnotowała trzeci wynik w historii naszego rynku inwestycyjnego.

Największą transakcją inwestycyjną w regionie była sprzedaż warszawskich Złotych Tarasów, należących do ING Real Estate Development, firmie Axa Reim. Umowa opiewała na kwotę 475 mln EUR. Największą transakcją na polskim rynku biurowym w pierwszej połowie 2012 r. była sprzedaż Harmony Office Center II przez Eko Park S.A. firmie Azora - wartość transakcji wyniosła 54 mln EUR.

Czy nie najlepsza sytuacja w regionie CEE może w najbliższym czasie ulec poprawie? Jak mówi Jos Tromp z CBRE: W najbliższym czasie raczej nie spodziewamy się rozwiązania problemów w strefie euro, więc negatywny wpływ tych zawirowań na sektor bankowy będzie się przeciągał. Konsekwencją dla rynku nieruchomości będzie mniejsza niż dotychczas ilość dostępnego kapitału przeznaczonego na inwestycje w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra