Rekordowy popyt na biura w 2012 r.?

Carpathia Warsaw
Carpathia Warsaw
CBRE podsumowuje 2012 rok na rynku nieruchomości komercyjnych – rośnie popyt na biura, a deweloperzy budują coraz więcej.

Popyt na powierzchnię biurową w Polsce rośnie. Przez pierwsze trzy kwartały 2012 r. w Warszawie wynajęte zostało 455 000 mkw biur. Prognozy CBRE wskazują, iż całościowo w tym roku najętych zostanie więcej powierzchni niż w rekordowym dotychczas 2011 r., kiedy to wynik wyniósł 573 000 mkw.

Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE mówi - W wielu polskich aglomeracjach, takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, ilość powierzchni wynajętej w trakcie pierwszych trzech kwartałów 2012 r. przekroczyła wynik osiągnięty w całym 2011 r. Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych BPO, w którym pracuje w Polsce już ponad 100 tys. osób, a największymi ośrodkami BPO są w naszym kraju Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź. To właśnie rozwój sektora BPO w znacznym stopniu stoi za rosnącym popytem na powierzchnie biurowe.

Podaż odpowiada na zapotrzebowanie. W ciągu ostatnich lat rozpoczęto wiele nowych inwestycji, co składa do przypuszczeń, iż w ciągu najbliższych lat wzrośnie wskaźnik pustostanów. W całym kraju podaż powierzchni biurowych w tym roku wyniesie około 600 000 mkw. W stolicy w trakcie budowy jest 700 000 mkw., a w 8 największych miastach regionalnych – 510 000 mkw łącznie. Najłatwiej obecnie wynająć biura w Łodzi, Trójmieście i Wrocławiu, biorąc pod uwagę powierzchnię niewynajętą i w budowie.

Rynek biurowy w Warszawie przeszedł długą drogę. Pierwsze obiekty biurowe powstały w latach 90tych i obecnie są najczęściej modernizowane lub wrecz wyburzane. Strefy powierzchni biurowych ulegają zmianie, co ukazuje chociażby przesunięcie strefy Centrum na zachód oraz zacieranie granic między Mokotowem i Okęciem. W przyszłości spodziewać się można wzrostu popytu na powierzchnie biurowe w dzielnicy Bielany i Praga.

Stawki czynszowe w stolicy są stabilne. W centrum miasta wynoszą 26-27 euro/mkw na miesiąc, poza centrum – 14-15 euro/mkw. Z powodu silnej konkurencji deweloperzy decydują się jednak na zachęty dla najemców, np. okres zwolnienia z czynszu.


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz