DEVCO Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoTorus logoINTERBIURO logoCity Space logoOlivia Business Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoTétris Poland logoKontor logoCOTEX Office Centre logoPodium Investment logoArchicom logoSpectra Development logoAgrobex Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVantage Development S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoNowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Jak zaistnieć na rynku biurowym?

|
Pozytywne trendy na rynku nieruchomości biurowych utrzymują się. Wzrasta podaż, deweloperzy prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych powierzchni, które zachęcą najemców. Jaki jest klucz do sukcesu w tym sektorze?

Najnowszy raport Cushman&Wakefield mówi o wzroście rocznego obrotu światowego rynku nieruchomości biurowych o 2,3%. Miastami – liderami tej branży jest Londyn, Nowy Jork, Paryż i Tokio. Stolica Wielkiej Brytanii już drugi raz z rzędu uzyskała tytuł biurowej stolicy świata. Natomiast San Francisco uznane zostało za najszybciej rozwijający się rynek biurowy w 2012 roku, a w Hong Kongu odnotowano najwyższe stawki czynszowe. Chiny są najsilniejszym rynkiem na arenie międzynarodowej, ze wzrostem wartości najmu o 15% w stosunku do 2009 r.

Polski rynek nieruchomości biurowych dobrze znosi ogólną recesję w Europie. Rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy powierzchnie biurowe. Według analiz, w II kwartale 2012 r. przez polski rynek nieruchomości biurowych przepłynęło ponad 100 mln euro, z czego aż 75% stanowił kapitał zagraniczny. Oprócz Warszawy, który jest głównym liderem w Polsce w tym sektorze, bardzo interesującymi dla inwestorów miastami są Kraków, Gdańsk i Łódź. Raport RICS informuje, że w Polsce najchętniej skupiają się firmy z branży BPO i IT.

Jakie są najważniejsze czynniki, które wpływają na atrakcyjność nieruchomości biurowych? Oprócz populacji, kondycji ekonomicznej i lokalizacji pojawiają się w zestawieniu również mniej typowe, takie jak elastyczność czy umiejętność zarządzania innowacją.

Inwestorzy muszą zacząć dostrzegać, że nowoczesne firmy oczekują czegoś więcej niż komfortu pracy w zamkniętym biurze i profesjonalnych sal konferencyjnych w jednym budynku. Współczesny biznesmen ceni kompleksowość i ekskluzywność proponowanych mu rozwiązań, dlatego coraz bardziej popularne stają się wielofunkcyjne centra biznesowe, zlokalizowane w otoczeniu obiektów wspomagających działalność najemców, jak centra handlowe czy ośrodki wypoczynkowe. To wartość dodana ceniona nie tylko przez duże, międzynarodowe firmy – mówi Marta Kruk, prezes Film Hotel, przedstawiciel inwestora biurowca MediaHUB.

Polskie biurowce coraz bardziej przypominają nowoczesne centra biurowe za granicą, w krajach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Rosja czy Korea. Innowacyjne rozwiązania architektoniczne i koncepcyjne pozwalają na rozwój sektora nieruchomości komercyjnych. Obiekty takie jak Moscow International Business Centre, Roppongi Hills w Tokio, Digital Media City Building w Korei czy Arena Business Centre w Londynie wyznaczają nowe standardy w wykorzystaniu powierzchni biurowej.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra