Proton Office

Słabsze półrocze w Poznaniu

Business Garden Poznań
Business Garden Poznań
Pierwsza połowa 2013 roku w Poznaniu charakteryzowała się zmniejszoną dynamiką podaży.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku na poznański rynek trafiło jedynie 6200 mkw. nowej powierzchni biurowej, co oznacza spadek w porównaniu do drugiej połowy 2012 roku, jak wynika z raportu Colliers International. Na rynek w analizowanym czasie trafiły trzy projekty biurowe: Galeria MM (2400 mkw), Piątkowska Office (2000 mkw) oraz Roch Office (1800 mkw).

Popyt na powierzchnię biurową wyniósł 14 200 mkw., przy czym dominowały nowe umowy (60 proc.) oraz renegocjacje/przedłużenia (28 proc.). Wskaźnik pustostanów ustabilizował się na poziomie 15,5 proc. Mimo dużej dostępności wolnej powierzchni, czynsze pozostały relatywnie stabilne, na poziomie 13-16,5 euro/mkw./miesiąc.

Pod koniec pierwszej połowy 2013 roku w budowie pozostawało 60 000 mkw. powierzchni biurowej. Wśród realizowanych inwestycji wspomnieć można o Business Garden (41 000 mkw) oraz Nobel Tower (4 000 m2). Dużą inwestycją oddaną już w drugiej połowie roku jest Malta House (12 800 mkw.)

Rok 2013 mógł zaskoczyć ilością nowych inwestorów z branży BPO/SSC – mówi Sebastian Bedekier, Dyrektor Regionalny Colliers International w Poznaniu Poznań jest na fali wznoszącej w kontekście pozyskiwania nowych firm. To właśnie tutaj swoje operacje ulokowały takie podmioty jak DFDS Seaways (Globis) czy Rule Financial (Okrąglak). Warto także wspomnieć o nowych najemcach w Andersia Business Center (Regus). Wciąż oczekuje się na decyzje innych, które mają być ogłoszone niebawem. Ważnym elementem na rynku poznańskim były także relokacje najemców. Wyróżnić należy Ciber, który ulokował się w Malta House, PWC w Andersia Business Center oraz jedna z największych transakcji tego roku, siedziba główna Żabki – w Poznańskim Centrum Finansowym. Niektórzy najemcy postanowili odnowić swoje umowy tak jak Ogicom, który zostaje na kolejny okres w Malta Office Park. Spodziewane są także kolejne transakcje do końca 2013 roku. Podsumowując, I połowę tego roku można uznać za udaną dla poznańskiego rynku biurowego. Coraz większy ruch w tym regionie to dobry prognostyk przed 2014 i 2015, kiedy podaż w Poznaniu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent – opisuje.

Raport Colliers International w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz