Proton Office

Nowy Jork i Londyn światowymi potęgami inwestycyjnymi

Trzeci rok z rzędu największym rynkiem inwestycyjnym w nieruchomości komercyjne został Nowy Jork. Poprawia się pozycja Warszawy.

Podczas EXPO Real w Monachium firma Cushman & Wakefield zaprezentowała coroczny raport Winning in Growth Cities. Wynika z niego, iż w ciągu ostatniego roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne na całym świecie wzrósł o 16,7 proc. i osiągnął poziom 649 mld dolarów. Najwięcej zainwestowano w Nowym Jorku.

Według większości wskaźników popyt na nieruchomości zarówno wzrośnie, jak i obejmie nowe rynki. Zwiększy się udział w rynku kapitału zagranicznego za sprawą coraz większej akceptacji ryzyka wśród inwestorów. Jeżeli ożywienie amerykańskiej gospodarki będzie nadal nabierać tempa, przekładając się na wzrost zaufania i gospodarek w innych krajach, wówczas przyszły rok będzie korzystny dla wielu sektorów rynku. Działania stymulacyjne i ożywienie zapoczątkują wzrost wartości kapitałowych w przypadku powierzchni wysokiej jakości przy silnym popycie wśród najemców – skomentował Carlo Barel di Sant’Albano, Prezes Wykonawczy firmy Cushman & Wakefield.

Wśród 25 najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów miast wymienić można, prócz Nowego Jorku, również m.in. Londyn, Los Angeles, Tokio, San Francisco, Waszyngton i Hongkong. W porównaniu z ubiegłym rokiem wystąpiły niewielkie zmiany w czołówce – w zestawieniu spadły Pekin i Sztokholm, natomiast awansowały miasta amerykańskie i niemieckie, w tym Denver i Frankfurt. W pierwszej dziesiątce odnotować można spadek Paryża z czwartej pozycji w zeszłym roku na ósmą.

Największym zainteresowaniem inwestorów w grupie 25 pierwszych miast w rankingu cieszył się sektor biurowy, mimo iż jego udział zmniejszył się z 48 proc. do 45 proc. rok do roku. Dotychczas wielu największych graczy na rynku koncentrowało się głównie na nieruchomościach biurowych, lecz obecnie zaczynają oni interesować się również innymi sektorami, w szczególności dużymi inwestycjami łączącymi powierzchnie mieszkaniowe i komercyjne.

Jakie czynniki powodują, iż miasto jest chętnie wybierane przez inwestorów? Jak twierdzą autorzy raportu, wpływ na to mają głównie kwalifikacje pracowników, innowacyjność oraz jakość życia. Pierwsze dwa miasta z czołówki osiągnęły wysokie wyniki we wszystkich tych trzech kategoriach. Wysokie oceny zdobyły również Paryż, Tokio, Hongkong, Singapur i San Francisco.

David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield, skomentował - Aktywność inwestycyjna koncentruje się przede wszystkim wokół kilku miast, ale ze względu na fakt, że rynek inwestycji w nieruchomości będzie się rozwijać z udziałem coraz większej liczby uczestników, należy oczekiwać wzrostu rywalizacji pomiędzy miastami. W przyszłości grono dużych dominujących miast poszerzy się lub pozostanie niezmienione, a niektóre lokalizacje zajmujące wysokie pozycje w rankingu muszą się liczyć z możliwością spadku popularności wśród inwestorów.

Warszawa

Stolica Polski odnotowała wzrost aktywności inwestycyjnej. Wolumen inwestycji na przestrzeni od czerwca 2012 roku do czerwca 2013 roku wzrósł o 20,8 proc. do poziomu 2,38 mld dolarów. Dla porównania, wzrost wartości inwestycji w skali globalnej wyniósł 16,7 proc, a w Europie – 6,2 proc. Dzięki temu, Warszawa wspięła się na pozycję 47 z miejsca 52. Najpopularniejszym sektorem w stolicy były nieruchomości biurowe. W tym segmencie wartość obrotów niemal się podwoiła, co zagwarantowało Warszawie 30 miejsce w rankingu największych rynków świata. Poprawiła się również wartość zainwestowanego kapitału zagranicznego, przez co obecnie miasto zajmuje 14 miejsce na świecie i 5 w Europie pod względem inwestycji zagranicznych.

Warszawa cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów zagranicznych, o czym świadczy znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnich 12 miesiącach. Coraz lepsze prognozy gospodarcze, utrzymujący się popyt na rynku najmu i podaż wysokiej klasy nieruchomości pozwalają przypuszczać, że w ostatnim kwartale 2013 r. znacząco wzrośnie wolumen transakcji inwestycyjnych. Ponadto na warszawskim rynku pojawi się wielu nowych inwestorów, którzy dopiero zaczynają odkrywać region Europy Środkowej – zauważył Charles Taylor, Partner Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz