Proton Office

Wzrost aktywności w Szczecinie

Biurowiec Lastadia Office
Biurowiec Lastadia Office
Podczas pierwszej połowy bieżącego roku na rynku szczecińskim można było zaobserwować wzrost aktywności najemców.

Popyt w Szczecinie w pierwszej połowie 2013 roku wyniósł około 8200 mkw., przy czym większość transakcji dotyczyło powierzchni w nowo ukończonych projektach, jak wynika z danych Colliers International. W omawianym okresie na rynek trafiły dwa projekty o łącznej powierzchni 17 850 mkw: Baltic Business Park C (10 850 mkw) oraz Piastów Office Center I (7 000 mkw). Zwiększyło to łączne zasoby biurowe miasta do 79 700 mkw. Obecnie w budowie pozostaje kilka projektów, z których największe to Lastadia (11 500 mkw, SGI Baltis) oraz dwie fazy Piastów Office Center (14 000 mkw, Real Kapital).

Poziom pustostanów spadł do poziomu 16,8 proc. z 19,8 proc. odnotowanych pod koniec 2012 roku. 85 proc. wolnej powierzchni znajdowało się w projektach dostarczonych na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Stawki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe wahały się od 11,5 do 14 euro/mkw./miesiąc.

Do końca 2012 roku funkcjonujące w Szczecinie centra usług pozbawione były szerokiego wyboru atrakcyjnych dla siebie lokalizacji. W ostatnim czasie sytuacja zasadniczo się zmieniła. Obecny poziom podaży sprawia, że mamy do czynienia nie tylko z wejściami nowych firm - wolumen transakcji generują także liczne relokacje obecnych najemców z branży BPO/SSC. Niewykluczone, że w pod koniec przyszłego roku poziom pustostanów w Szczecinie ponownie spadnie poniżej 10 proc., ale już dziś pojawiają się wyraźne symptomy, że kolejni deweloperzy zadbają o odpowiedni poziom podaży, który w drugiej połowie roku wzrośnie o 11 500 mkw – komentuje Mieszko Czarnecki, Dyrektor Regionalny Colliers International w Szczecinie.

Raport Collier International w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz