Proton Office

Rynek powierzchni biurowych napędzany sektorem BPO

W 2013 rokiem motorem napędowym rynku biurowego w Polsce był sektor BPO. Trend ten powinien utrzymać się w nadchodzącym roku.

Jak informuje CBRE, w Polsce rośnie liczba projektów BPO. Spowodowane jest to głównie sprzyjającą sytuacją na rynku pracy, atrakcyjnymi powierzchniami biurowymi, dostępnością wykwalifikowanej kadry i dużą liczbą ośrodków akademickich. Firmy europejskie rozważające przeniesienie do Polski części swoich operacji za atut uznają lokalizację kraju – w tej samej strefie czasowej – a także mniejsze różnice kulturowe niż w przypadku np. Indii. Co więcej, obserwować można szybki rozwój technologiczny usług świadczonych w największych polskich miastach. Również mniejsze miasta, takie jak Szczecin i Lublin, stanowią atrakcyjną lokalizację dla firm z sektora BPO. Eksperci CBRE zauważają również wzrost zainteresowania miastami takimi jak Bydgoszcz i Rzeszów.

 

Rynek powierzchni biurowych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat stawał się coraz bardziej przyjazny dla najemców. Spowodowane jest to szybkim wzrostem wolumenu powierzchni biurowych, które powstają często bez podpisanych umów pre-let. Przekłada się to na wzrost współczynnika pustostanów w większości miast regionalnych. Najemcy w takiej sytuacji mają możliwość zmiany siedziby i obniżenia czynszów. W Warszawie za najlepsze powierzchnie biurowe w centrum należy zapłacić około 25-26 euro/mkw/miesiąc, natomiast poza centrum Warszawy i w miastach regionalnych kwota ta oscyluje wokół 10-16 euro/mkw./miesiąc. Obecnie w Polsce całkowity zasób powierzchni biurowych osiągnął poziom 6,8 mln mkw.

 

W trzech pierwszych kwartałach 2013 roku najemców znalazło około 791 000 mkw. powierzchni biurowych w dziewięciu największych polskich aglomeracjach, czyli około 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Widzimy też, że zainteresowanie firm z sektora BPO / SSC coraz częściej kieruje się w stronę mniejszych miast. Jednak nowe lokalizacje stanowią niewielką konkurencję dla dużych ośrodków. Obserwujemy, że procesy biznesowe, które obsługiwane są w największych ośrodkach BPO stają się coraz bardziej zaawansowane, podczas gdy podstawowe usługi przenoszone są do mniejszych miast – skomentował Konrad Heidinger, konsultant, Dział Badań i Doradztwa, CBRE w Polsce.

 

Eksperci CBRE spodziewają się, iż na koniec bieżącego roku łączny wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni komercyjnych wyniesie 3 mld euro, co jest bardzo dobrym wynikiem. Według CBRE, największe wyzwanie dla polskiego rynku inwestycyjnego w 2014 roku stanowić będzie ograniczona dostępność tzw. core assets, czyli najlepszych biurowców w dużych miastach, centrów handlowych i magazynów. Warto jednak zauważyć, iż na etapie negocjacji znajduje się obecnie kilka większych obiektów, których sprzedaż powinna zostać sfinalizowana w pierwszym i drugim kwartale 2014 roku. Co więcej, w przyszłym roku planowane są kolejne sprzedaże nieruchomości komercyjnych w stolicy i miastach regionalnych.


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz