Giant

Biurowce poza Warszawą budzą zainteresowanie inwestorów

Wrocławska inwestycja biurowa Green Towers, sprzedana przez Skanska firmie PZU
Wrocławska inwestycja biurowa Green Towers, sprzedana przez Skanska firmie PZU
W 2013 roku przeprowadzono szereg transakcji inwestycyjnych dotyczących biurowców w ważnych aglomeracjach w Polsce.

Inwestorzy instytucjonalni zaczynają większą uwagę zwracać na nieruchomości biurowe poza stolicą. Trend ten zaobserwowano w 2013 roku i rozwijać się będzie w 2014 roku, głównie za sprawą wzrostu sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

 

W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła około 2,064 mld euro, z czego około 830 mln euro dotyczyło powierzchni biurowych, jak podaje Jones Lang LaSalle. Pod koniec roku prognozowane jest osiągnięcie łącznej wartości 3,2 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do rekordowego 2007 roku. Duża część z tych funduszy przeznaczona zostanie na rynek biurowy. Pod kątem transakcji biurowych Polska jest najaktywniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, za sprawą m.in. stabilności gospodarki, dobrej kondycji sektora bankowego oraz dużej transparentności rynku.

 

Zdecydowana większość transakcji inwestycyjnych z sektora biurowego dotyczy Warszawy, jednak coraz częściej inwestorzy interesują się również obiektami biurowymi na silnych i stabilnych rynkach regionalnych. Inwestorzy instytucjonalni z coraz większą uwagą przyglądają się rynkom poza stolicą – już nie tylko w obszarze handlowym, lecz także w odniesieniu do nieruchomości biurowych. Rok 2013 przyniósł w tym zakresie przełomowe transakcje. Sprzedaż naszej wrocławskiej inwestycji Green Towers firmie PZU oraz biurowca Green Day funduszowi Investec GLL Global Special Opportunities Real Estate Fund są tego dobrymi przykładami – mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland. Miasta takie jak Wrocław czy Kraków, mogą być w przyszłości postrzegane jako posiadające podobny potencjał inwestycyjny co stolice w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej i przyciągać wiele funduszy i instytucji finansowych poszukujących nowych kierunków rozwoju w Europie – dodaje.

 

Dobre prognozy dla regionalnych rynków potwierdzają udane transakcje inwestycyjne w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. Ograniczona dostępność produktów na stołecznym rynku biurowym w połączeniu z dość agresywnymi cenami sprawia, że inwestorzy z rosnącym zainteresowaniem przyglądają się silnym i ustabilizowanym rynkom regionalnym. Trend ten potwierdzają transakcje zawarte w ciągu ostatnich kilku miesięcy - sprzedaż projektów Green Day czy Green Towers we Wrocławiu, Green Office C w Krakowie oraz Arkońska Business Park w Gdańsku. Konsekwencją tegorocznych transakcji będzie zwiększone zainteresowanie inwestorów w 2014 r., które powinno pociągnąć za sobą wzrost płynności rynków regionalnych - objaśnia Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Jones Lang LaSalle.

 

Obecnie głównymi najemcami nowych powierzchni biurowych poza Warszawą są firmy z sektora nowoczesnych powierzchni biurowych. Przykładowo, w Krakowie firmy z tej branży stanowią aż 50 proc. ogółu najemców. Dzięki napływowi nowych i rozwojowi istniejących firm BPO, w 2012 roku udało się właściwie podwoić wysokość popytu na powierzchnie biurowe poza stolicą w stosunku do 2008 roku, jak wynika z danych ABSL. W tym samym roku Skanska Property Poland aż 75 proc. umów najmu podpisała właśnie z najemcami z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

 

W ciągu kilku lat sektor usług stworzył z miast regionalnych silne ośrodki biznesowe z wysokim popytem na obiekty biurowe. Dalszy rozwój centrów usług jest motorem dla postępującego wzrostu zainteresowania podmiotów planujących transakcje inwestycyjne w biurowce poza Warszawą – zauważa Waldemar Olbryk.

 

Firmy z branży najchętniej wybierają Kraków, Warszawę, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, aglomerację Katowicką i Poznań. Jak wynika z danych ABSL, możemy spodziewać się dalszego intensywnego wzrostu inwestycji w obszarze nowoczesnych usług dla biznesu. Rocznie będzie się on wciąż rozwijał o 15-20%, przy czym już pod koniec tego roku może przekroczyć 120 tys. osób zatrudnionych - komentuje Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes Luxoft ds. Marketingu, Wiceprezes ABSL ds. Wsparcia Inwestorów oraz Współpracy Zewnętrznej.


0.0
Napisz pierwszy komentarz