Top Woman in Real Estate

Rośnie aktywność firm prawniczych na rynku biurowym

Najemcy z sektora usług prawniczych coraz częściej przenoszą swoje siedziby, decydując się na wysokiej klasy ekonomiczne budynki.

Branża prawnicza w Europie została w ostatnich latach dotknięta przez kryzys ekonomiczny, jednak zauważyć można stopniową poprawę w jej sytuacji, informuje CBRE w swoim najnowszym raporcie. Przez spadek liczby prowadzonych spraw, obniżkę wynagrodzeń oraz rosnącą konkurencję ze strony małych kancelarii i LPO (outsourcing usług prawnych), firmy prawnicze zostały poniekąd zmuszone do dopasowania się do nowej sytuacji. Sektor ten nie tylko musi zmienić swoje strategie biznesowe, ale również podejście do zajmowanej powierzchni biurowej.

 

Spółki z sektora prawniczego decydują się najczęściej na prestiżowe lokalizacje w centrum, aby nie tylko być bliżej swoich klientów, ale również wzmocnić wizerunek firmy. Najdroższe lokalizacje wybierają przede wszystkim duże międzynarodowe korporacje, które chcą, aby adres był rozpoznawalny dla międzynarodowych klientów, a dojazd do ich siedziby jak najbardziej dogodny.

 

Z drugiej strony, duże lokalne firmy często decydują się na obrzeża centrum, a czasem nawet peryferie miasta. Powierzchnie poza Centralnym Obszarem Biznesu są nie tylko tańsze, ale też bardziej zróżnicowane, co jest istotne szczególnie dla spółek, które poszukują dużych przestrzeni. Przykładami na tę tendencję mogą być np. przeniesienie siedziby Norton Rose Fulbright z dzielnicy City do Southbank (Londyn) albo relokacja firm Fidal i CMS Bureau Francis Lefebvre do dzielnic La Defense i Neuilly Sur France (Paryż).

 

Firmy prawnicze w Europie płacą jedne z najwyższych stawek czynszów na rynku biurowym. Powodem jest m.in. tendencja do relokacji. Firmy wybierają bardziej nowoczesne, a przez to droższe biurowce. Jednocześnie, dzięki wysokiej jakości powierzchni, zajmują mniejsze przestrzenie bez konieczności redukcji zatrudnienia.

 

Jak podaje CBRE w swoim raporcie, sektor prawniczy należy do grupy najemców zajmujących największą powierzchnię biurową w przeliczeniu na liczbę pracowników. Zazwyczaj firmy te decydują się na aranżację biura w systemie gabinetowym. W ostatnim czasie jednak spółki prawnicze w Europie starają się ograniczać koszty najmu, czasami poprzez częściową rezygnację z tej formy aranżacji wnętrza.

 

W dłuższym okresie czasu spodziewamy się, iż warszawskie kancelarie prawne podążą za ogólnoeuropejskim trendem i zwiększy się udział firm zainteresowanych wprowadzeniem modelu typu open space w celu zwiększenia efektywności zajmowanej powierzchni. Jednak w najbliższym czasie nie należy spodziewać się rewolucji w tym zakresie – powiedział Daniel Bienias, Starszy Dyrektor działu reprezentacji najemców w CBRE w Polsce.

 

Kancelarie prawne w Warszawie, posiadające biura w nowoczesnych budynkach, w dużej mierze planują wzrost zatrudnienia. Jak podaje CBRE, porównując metraże wybranych siedzib kancelarii w 2005 r. i 2013 r. w większości przypadków odnotować można powiększenie zajmowanej powierzchni.

 

Obecnie ekspansja największych kancelarii prawnych w Warszawie nieznacznie zwolniła, głównie wskutek słabszej koniunktury gospodarczej w ostatnich dwóch latach. Jednak powierzchnia biurowa zajmowana przez międzynarodowe firmy prawnicze z siedzibą w Polsce jest ciągle relatywnie mała w porównaniu do ich odpowiedników w krajach Europy Zachodniej. Spodziewamy się, iż w dłuższym horyzoncie czasowym, wraz z dalszym rozwojem polskiej gospodarki firmy te będą rosnąć, przyczyniając się do wzrostu zapotrzebowania na nowoczesną powierzchnię biurową w stolicy – skomentował Daniel Bienias.

 

Największe kancelarie prawne w Warszawie:

Firma Budynek Typ budynku Metraż (mkw.)
CMS Cameron McKenna WFC Biurowiec 5000
Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak Jasna 26 Kamienica 5000
Domański, Zakrzewski, Palinka Rondo 1 Biurowiec 4200
Waryński i Wspólnicy Ujazdowskie 10 Kamienica 3900
K&L Gates Plac Małachowskiego Kamienica 3500
Dewey & LeBoeuf Centrum Giełdowe Biurowiec 3100
Dentons Rondo 1 Biurowiec 3000

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz