Top Woman in Real Estate

Niemcy aktywni na polskim rynku inwestycyjnym

Miasteczko Orange
Miasteczko Orange
W 2013 r. na rynku inwestycyjnym w Polsce zawarto transakcje warte 3,12 mld euro.

Firma Cushman & Wakefield podsumowała rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. Najważniejszymi wydarzeniami w tym okresie były m.in.: sprzedaż CH Silesia City Center (która była największą w historii polskiego rynku inwestycyjnego transakcją pojedynczej nieruchomości), wynajęcie trzech obiektów magazynowych przez Amazon oraz ponad 500 000 mkw. powierzchni biurowej w budowie w Warszawie.

 

Jak wynika z raportu Marketbeat Polska – Wiosna 2014, w ubiegłym roku na polskim rynku inwestycyjnym zawarto transakcje o łącznej wartości 3,12 mld euro. Najbardziej aktywni byli inwestorzy niemieccy, posiadający 25 proc. udziału w rynku. Inwestorzy z Polski zajęli czwarte miejsce z udziałem na poziomie 8 proc. (transakcje o łącznej wartości ok. 263 mln euro).

 

Inwestorzy najbardziej aktywni byli na rynku handlowym – transakcje zawarte w tym sektorze odpowiadały za ok. 44 proc. ogólnego wolumenu. Największą transakcją było zakupienie CH Silesia City Center w Katowicach za 412 mln EUR przez międzynarodowe konsorcjum inwestorów, któremu przewodził niemiecki ubezpieczyciel Allianz.

 

Sektor biurowy odpowiadał za 38 proc. ogólnego wolumenu transakcji. Inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani projektami poza Warszawą (0,19 mld euro), lecz największa transakcja miała miejsce w stolicy – zakup budynków biurowych New City oraz NC2 za 127 mln euro przez amerykański fundusz Hines Global REIT.

 

Miniony rok na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce był pod wieloma względami rekordowy – powiedział Piotr Kaszyński, Partner, Dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield. Wartość zawartych transakcji była najwyższa, jaką odnotowano od 2006 r. W 2013 r. została również podpisana największa umowa sprzedaży pojedynczej nieruchomości w historii polskiego rynku inwestycyjnego. Inwestorzy byli szczególnie aktywni w drugiej połowie roku. Prognozy na najbliższe miesiące są dobre. Utrzymanie zainteresowania polskimi nieruchomościami komercyjnymi będzie jednak możliwe tylko wtedy, jeśli na rynek dostarczonych zostanie odpowiednio dużo atrakcyjnych obiektów, a inwestorzy będą skłonni lokować pieniądze w bardziej wymagające nieruchomości, szczególnie w segmencie handlowym – skomentował.

 

Rynek biurowy

 

Jak podaje Cushman & Wakefield, w 2013 r. w Warszawie do użytku oddano ponad 298 000 mkw. powierzchni biurowych, dzięki czemu całkowity wolumen w stolicy wyniósł 4,11 mln mkw. Ok. 50 proc. tej powierzchni zrealizowanych zostało w rejonie górnego Mokotowa. Wśród największych oddanych projektów można wymienić Konstruktorska Business Center, Miasteczko Orange i Plac Unii. W 2014 r. w lokalizacjach centralnych ma przybyć ok. 80 000 mkw. biur, głównie w ramach pierwszego budynku z kompleksu Warsaw Spire oraz biurowca Powiśle Park.

 

Wolumen transakcji na rynku biurowym w stolicy wyniósł 633 300 mkw. W porównaniu z 2012 r. zmalała liczba umów pre-let. Nowe umowy stanowiły ok. 60 proc. popytu. Największą transakcją był wynajem 22 680 mkw. powierzchni (umowa pre-let) przez Polkomtel w Harmony Konstruktorska.

 

Stawki bazowe w najlepszych stołecznych biurowcach spadły do 25 euro/mkw miesięcznie. Poza centrum kształtowały się w przedziale 14-16,5 euro/mkw. miesięcznie.

 

Największym rynkiem regionalnym pod względem podaż powierzchni biurowej pozostaje Kraków (blisko 634 700 mkw.), lecz różnica między nim a Wrocławiem wynosi jedynie 95 000 mkw. Właśnie w stolicy Dolnego Śląska powstał najwyższy budynek i dokonano największej transakcji najmu w 2013 r. - 11 700 mkw. powierzchni w Sky Tower wynajęły spółki z grupy Getin.

 

Stawki czynszów w głównych biurowych lokalizacjach poza Warszawą są zbliżone i wynoszą od 12-14 EUR/mkw./miesiąc w Łodzi do 14-16 EUR/mkw./miesiąc w Poznaniu.

 

Prognozujemy, że w Polsce, tak jak w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w ciągu kilku kolejnych miesięcy czynsze obniżą się. W Warszawie zachwiana została równowaga pomiędzy podażą a popytem. Zwiększająca się ilość pustostanów w istniejących budynkach sprawia, że rośnie siła negocjacyjna najemców szukających optymalizacji kosztów najmu lub lepszego standardu powierzchni przy zachowaniu aktualnych warunków czynszowych. Na spadki czynszów szczególnie narażeni są właściciele istniejących budynków, których zdolność konkurowania z projektami w budowie oraz planowanymi jest często ograniczona – powiedział Richard Aboo, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz