Giant

Europa Środkowa: rekordowy popyt na powierzchnie biurowe

Harmony Konstruktorska
Harmony Konstruktorska
W 2013 r. popyt na powierzchnie biurowe w regionie Europy Środkowej wzrósł do poziomu sprzed kryzysu, podaje Cushman & Wakefield.

W ubiegłym roku w Europie Środkowej podpisano umowy najmu 1,4 mln mkw. powierzchni biurowych. Jak informuje Cushman & Wakefield, łączny wolumen powierzchni biurowej w czterech stolicach tego regionu, czyli w Bratysławie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie, osiągnęły poziom niemal 12 mln mkw.

 

Warszawa pozostaje liderem regionu pod względem zasobów biurowych, z wolumenem wynoszącym 4,1 mln mkw. Na drugim miejscu plasuje się Budapeszt (3,2 mln mkw.), a na kolejnych – Praga (niemal 3 mln mkw.) i Bratysława (1,5 mln mkw.).

 

W 2013 r. podaż nowej powierzchni biurowej wyniosła 436 000 mkw., czyli nieco mniej niż w roku poprzednim. Najwięcej nowych biur oddano w stolicy Polski (ok. 300 000 mkw.). Drugie miejsce przypadło Pradze, z prawie 80 000 mkw., a zasoby biurowe w Budapeszcie i Bratysławie wzrosły odpowiednio o 33 000 mkw. i 26 000 mkw.

 

Recesja przełożyła się na wyraźny aczkolwiek nieproporcjonalny spadek podaży nowej powierzchni w Europie Środkowej. Jednak wraz z postępującym ożywieniem na rynku możemy oczekiwać wzrostu nowej podaży w perspektywie mniej więcej dwóch najbliższych lat ze względu na plany ekspansji najemców i łatwiejszy dostęp deweloperów do finansowania inwestycji spekulacyjnych – skomentował Jonathan Hallett, Partner Zarządzający firmy Cushman & Wakefield w Europie Środkowej.

 

W budowie w Europie Środkowej pozostaje 600 000 mkw. biur, które mają zostać ukończone w 2014 r. Jak powiedział Richard Aboo, Partner i dyrektor działu powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Cushman & Wakefield: Jesteśmy świadkami wyraźnego ożywienia na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowej, a zwłaszcza w Polsce, gdzie rośnie popyt wśród najemców zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych. Niemniej jednak wzrost czynszów jest hamowany przez rosnący wskaźnik pustostanów, szczególnie na rynku warszawskim, na którym może wzrosnąć do końca bieżącego roku do ok. 14 proc.

 

W 2013 r. oddano mniej powierzchni biurowych niż w 2012 r., lecz wzrósł wolumen transakcji najmu. Największą transakcją w tym okresie było wynajęcie całego budynku Harmony Konstruktorska (22 680 mkw.) w Warszawie przez firmę Polkomtel. Najmniej niewynajętych powierzchni spośród analizowanych miast znajduje się w Warszawie (11,7 proc.), następnie w Pradze (13,2 proc.), Bratysławie (15,2 proc.) i Budapeszcie (18,4 proc.).


0.0
Napisz pierwszy komentarz